معدنکاری دریایی؛ جست‌و‌جوی گنج در اعماق اقیانوس‌ها
معدنکاری دریایی؛ جست‌و‌جوی گنج در اعماق اقیانوس‌ها

طی ۳۰ سال آینده جمعیت جهان حدوداً تا دو میلیارد نفر افزایش می‌یابد؛ یعنی دو برابر جمعیت کنونی آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی! تا سال ۲۰۵۰، ۶۶ درصد از انسان‌ها شهرنشین خواهند شد. برای حمایت از این جمعیت متراکم شهری، جهان به میلیون‌ها توربین بادی بیشتر، سلول‌های خورشیدی و باتری خودروهای برقی نیاز دارد. زیرساخت‌های […]

طی ۳۰ سال آینده جمعیت جهان حدوداً تا دو میلیارد نفر افزایش می‌یابد؛ یعنی دو برابر جمعیت کنونی آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی!

تا سال ۲۰۵۰، ۶۶ درصد از انسان‌ها شهرنشین خواهند شد. برای حمایت از این جمعیت متراکم شهری، جهان به میلیون‌ها توربین بادی بیشتر، سلول‌های خورشیدی و باتری خودروهای برقی نیاز دارد. زیرساخت‌های شهری و فناوری‌های مرتبط با انرژی به فلزات وابسته‌اند؛ اما از آنجا که استخراج آن‌ها هزینه‌بر است و ذخایر مربوطه در سطح زمین رو به کاهش است، ما به اعماق دریا به‌عنوان منبع جایگزین احتمالی فلزات نگاه می‌کنیم.

معدنکاری دریایی هنوز در مرحله اکتشاف، تحقیق و توسعه است. سال‌ها کار علمی در پیش است تا هرگونه چشم‌انداز از فعالیت‌های تجاری ایجاد شود. برخی از مبارزان، خواهان توقف معدنکاری در بستر دریا هستند تا اطلاعات بیشتری درباره اثرات آن بر اکوسیستم‌های دریایی به دست آید.

معدنکاری دریایی چیست؟

فناوری معدنکاری در دریا هنوز در حال توسعه است؛ اما ایده کلی به این صورت است که یک کشتی شناور به اندازه تراکتور و مجهز به جاروبرقی‌های غول‌پیکر، رسوبات پوشیده از فلزات گران‌بها را از کف دریا در عمق ۲۰۰ متر بیرون می‌کشد. سه نوع معدنکاری در اعماق دریا وجود دارد که مورد توجه قرار گرفته است: استخراج گره‌های چند‌فلزی (پلی‌متال)، استخراج سولفیدهای چند‌فلزی و استخراج پوسته‌های فرو‌منگنز غنی از کبالت. روش استخراج دریایی به این صورت است که با استفاده از تجهیزات، ماشین‌آلات و ربات‌های پیشرفته به حفاری کف اقیانوس می‌پردازند (شبیه به روش استخراج نواری روی خشکی).

تاریخچه استخراج از دریا

در سال ۱۹۶۰، چشم‌انداز معدنکاری دریایی با انتشار مطلبی توسط J. L. Mero مطرح شد. این منبع ادعا می‌کرد که منابع تقریباً نامحدودی از کبالت، نیکل و سایر فلزات در سراسر اقیانوس‌های این سیاره یافت می‌شود. Mero اظهار داشت که این فلزات در رسوبات ندول منگنز که به‌صورت توده در کف دریا در عمق حدود ۵۰۰۰ متر ظاهر می‌شوند، ایجاد شده است. برخی از کشورها از جمله فرانسه، آلمان و آمریکا کشتی‌های تحقیقاتی را برای جستجوی ذخایر گره‌ای ارسال کردند. در طول سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۴، تخمین زده شد که ۶۵۰ میلیون دلار آمریکا برای این موضوع هزینه شده است؛ اما نتیجه‌ مطلوبی به همراه نداشت!

کشورهای فعال در حوزه معدنکاری دریایی (DSM)

کشورهایی مانند هند، برزیل، سنگاپور، روسیه، آلمان، کانادا، انگلستان و ایالات متحده همگی برنامه‌های اکتشافی برای استخراج از دریا در نظر دارند. فلزاتی که در جست‌وجوی آن هستند عبارت‌اند از آهن، منگنز، مس، روی، سرب، نیکل، کادمیوم، نقره، پلاتین و طلا.

تجهیزات به کار رفته در استخراج دریایی

۱. Auxiliary Cutter (دستگاه برش کمکی)

این دستگاه، کارش را با آسیاکردن کف دریا شروع می‌کند تا سطح آن برای مرحله بعدی آماده باشد. آن دستگاه دوغاب حاصل را تا حد امکان خرد می‌کند که دستگاه جمع‌آوری، عملیات مکش را قبل از ارسال به کشتی روی سطح انجام دهد.

۲. Bulk Cutter (دستگاه برش فله)

از دستگاه‌های اصلی در حوزه معدنکاری دریایی و سنگین‌ترین آن‌هاست که بیش از ۳۰۰ تن وزن دارد.

۳. Collecting machine (دستگاه جمع‌آوری)

این ماشین، لاشه‌های معدنی را که توسط دو دستگاه قبلی در کف دریا رها شده‌اند، جمع‌آوری می‌کند.

تجهیزات معدنکاری دریایی

شرکت‌های پیشرو در معدنکاری دریایی

شرکت های معدنی Nautilus Minerals و Neptune Minerals در این زمینه پیشرو هستند. هر دو در حال حاضر برنامه‌های اکتشافی در دریای آزاد را برای تعیین قابلیت استفاده از معادن اقتصادی کف دریا دنبال می‌کنند.

۱. Nautilus Minerals

یک شرکت اکتشاف مواد معدنی در دریا است که دفتر مرکزی آن در تورنتو در کانادا قرار دارد و اولین شرکتی است که کف دریا را برای منابع بزرگ سولفید، مس، طلا، روی و نقره با کیفیت بالا کشف کرده است.

۲. Neptune Minerals

این شرکت در ژانویه ۲۰۱۱ برای کشف و توسعه ذخایر سولفید تأسیس شد. تمرکز آن بر روی سایت‌های غیر‌فعال از نظر تهویه است که دما، مواد مغذی، گیاهان و جانوران در آن بسیار کم است یا وجود ندارد.

اثرات منفی معدنکاری دریایی

گونه‌هایی مانند نهنگ، ماهی تن و کوسه‌ها می‌توانند تحت تأثیر صدا، ارتعاشات و آلودگی نوری ناشی از تجهیزات معدنی و شناورهای سطحی و همچنین نشت احتمالی سوخت و محصولات سمی قرار گیرند، علاوه بر این، زیستگاه بسیاری از گونه‌ها را از بین می‌برد.

معایب معدنکاری دریایی
منابع:

۱. https://www.biologicaldiversity.org/campaigns/deep-sea_mining/

۲. https://www.eco-business.com/news/explainer-what-is-deep-sea-mining/

۳. https://www.wealthdaily.com/resources/underwater-mining-companies/51918