ماین ایکس؛ فصل مشترک فناوری XR و معدن
ماین ایکس؛ فصل مشترک فناوری XR و معدن

به گزارش کانی مگ، نخستین قسمت از سلسله گفت‌وگوهای کارآفرینی «کانی‌تاک» در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ و با حضور نماینده استارت‌آپ ماین‌ایکس به‌صورت زنده و برخط در اینستاگرام کانی‌مگ برگزار شد. این رویداد با همکاری انجمن علمی زمین‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی و آزمایشگاه واقعیت گسترده این دانشگاه برگزار شد. استارت‌آپ ماین‌ایکس به عنوان اولین ارائه‌دهنده […]

به گزارش کانی مگ، نخستین قسمت از سلسله گفت‌وگوهای کارآفرینی «کانی‌تاک» در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ و با حضور نماینده استارت‌آپ ماین‌ایکس به‌صورت زنده و برخط در اینستاگرام کانی‌مگ برگزار شد. این رویداد با همکاری انجمن علمی زمین‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی و آزمایشگاه واقعیت گسترده این دانشگاه برگزار شد.

استارت‌آپ ماین‌ایکس به عنوان اولین ارائه‌دهنده خدمات واقعیت گسترده در معادن به‌تازگی به مرحله تجاری‌سازی رسیده است؛ به سبب فعالیت‌های درخور توجه این استارت‌آپ، رسانه «کانی‌مگ» به سراغ دکتر مجتبی وحیدی‌اصل، مشاور این استارت‌آپ رفت و در گفت‌و‌گویی مجازی، به معرفی این کارآفرین و استارت‌آپ ماین‌ایکس پرداخت. این مصاحبه را می‌توانید به‌طور کامل در صفحه اینستاگرام «کانی‌مگ» مشاهده کنید.

بدون شک، بررسی تجربه‌های یک کارآفرین ایرانی می‌تواند چراغ راه سایرین در مسیر خود به سمت اهداف آن‌ها باشد.

آثار مثبت ماین ایکس در حوزه فناوری معادن

در ابتدا دکتر مجتبی وحیدی‌اصل شرح کوتاهی از تحصیلات، مسیر شغلی و فعالیت‌های علمی و فرهنگی خود ارائه دادند. در ادامه میزبان برنامه از نحوه آشنایی ایشان با زیست‌بوم نوآوری پرسید و دکتر وحیدی همکاری با پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی را عامل این موضوع ذکر کردند.

مجتبی وحیدی‌اصل، در پاسخ به این سوال که دلیل انتخاب نام این استارت‌آپ چیست، گفت: «Mine همان معدن و حرف X شکل اختصاری XR یا واقعیت گسترده است. برای اینکه صرفاً به فناوری واقعیت مجازی (VR) یا واقعیت افزوده (AR) محدود نباشیم، XR را که جامعیت بیشتری داشته و می‌تواند در بخش معدن اثرگذار باشد، در نظر گرفتیم.»

در بخش بعدی، دکتر وحیدی در رابطه با ساختار تیمشان در استارت‌آپ صحبت کرد و به تشریح چهار بخش فنی، آموزش، معدن و بازاریابی در استارت‌آپ پرداخت.

با توجه به ضرورت افزایش ایمنی، کاهش هزینه‌های عملیاتی و افزایش بهره‌وری در معدن، بحث هوشمندسازی معادن مطرح است. در همین راستا، این پرسش مطرح شد که «چه عواملی زمینه‌ساز ورود فناوری‌های نوین در بخش معدن هستند؟». طبق توضیحات دکتر وحیدی، برخی معادن و صنایع معدنی به ضرورت فعالیت‌های نوآورانه پی برده‌اند و روند مناسبی را در پیش گرفته‌اند؛ اما برخی دیگر به دلیل ریسک‌های موجود محتاط عمل کرده و روش سنتی را ادامه می‌دهند. در پایان به مراکز نوآوری و شتابدهنده‌های حوزه معدن اشاره کردند که نقش پررنگی در معرفی فناوری‌های جدید و کارکرد آن‌ها به فعالان حوزه معدن دارند.

در بخش آخر مصاحبه، از چشم‌انداز واقعیت گسترده در صنعت معدن کشور پرسیده شد و ایشان پاسخ دادند که لازم است بخش معدن و صنایع معدنی و صاحبان سرمایه را با فناوری‌های نوین از طریق برگزاری وبینار یا بازدید از مراکز نوآوری آشنا کرد تا بتوان آن‌ها را به استفاده از فناوری‌هایی نظیر واقعیت گسترده ترغیب کرد.