تولید نیمی از محصولات منتخب معدنی افزایشی و نیمی دیگر کاهشی شد
تولید نیمی از محصولات منتخب معدنی افزایشی و نیمی دیگر کاهشی شد

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مجموع پنج ماهه نخست سال جاری حدود ۱۰ میلیون و ۸۸۲ هزار و ۸۰۰ تن فولاد خام تولید شده است که نسبت به ۱۱ میلیون و ۶۸۳ هزار تن تولید شده در مدت مشابه سال گذشته افت ۶.۸ […]

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مجموع پنج ماهه نخست سال جاری حدود ۱۰ میلیون و ۸۸۲ هزار و ۸۰۰ تن فولاد خام تولید شده است که نسبت به ۱۱ میلیون و ۶۸۳ هزار تن تولید شده در مدت مشابه سال گذشته افت ۶.۸ درصدی نشان می‌دهد.

پس از آن آلومینا نیز شش درصد کاهش تولید را در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده و از ۱۰۲ هزار و ۶۰۰ تن به ۹۶ هزار و ۴۰۰ تن رسیده است.

کمترین میزان کاهش تولید مختص  کنسانتره زغالسنگ بوده که با تولید ۶۱۵ هزار و ۳۰۰ تن در مجموع پنج ماهه امسال کاهش ۴.۱ درصدی تولید را ثبت کرده است. طی پنج ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹، ۶۴۱ هزار و ۳۰۰ تن کنسانتره زغالسنگ تولید شده بود.

در مقابل اما بیشترین میزان کاهش تولید را در این مقایسه آماری، چینی بهداشتی تجربه که با افت ۱۳.۲ درصدی از ۴۶ هزار و ۶۰۰ تن به ۴۰ هزار و ۴۰۰ تن رسیده است.

از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه تولید به ترتیب ۹ میلیون و ۸۵۶ هزار و ۴۰۰ تن محصولات فولادی و ۲۶ میلیون و ۴۳۳ و ۳۰۰ تن سیمان تولید شده که هر یک ۱۰.۶ درصد کمتر از میزان تولیدات آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته بوده است. در پنج ماهه نخست سال گذشته نیز به ترتیب ۱۱ میلیون و ۲۵ هزار و ۹۰۰ تن محصولات فولادی و ۲۹ میلیون و ۵۸۱ هزار و ۶۰۰ تن سیمان تولید شده بود.  

بر اساس این گزارش، به ترتیب شمش آلومینیوم، شیشه جام، ظروف چینی، کاشی و سرامیک، ظروف شیشه‌ای و کاتد مس در پنج ماهه امسال افزایش تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تجربه کرده‌اند.

شمش آلومینیوم با ۳۰.۶ درصد افزایش از ۱۷۰ هزار و۴۰۰ تن به ۲۲۲ هزار و ۶۰۰ تن، شیشه‌جام از ۴۳۳ هزار و ۳۰۰ تن به  ۵۴۸ هزار و ۴۰۰ تن و ظروف چینی از ۲۰ هزار و ۱۰۰ تن به ۲۴ هزار و ۲۰۰ تن تولید در مجموع پنج ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ رسیده‌اند.

همچنین کاشی و سرامیک در این مدت با افزایش ۷.۵ درصد از ۱۶۹ میلیون و ۳۰۹ هزار و ۵۰۰ متر مربع به ۱۸۱ میلیون و ۹۷۹ هزار و ۶۰۰ تن افزایش تولید داشته است.

در نهایت نیز ظروف شیشه‌ای ۲.۳ درصد و کاتد مس ۱.۴ درصد افزایش تولید را تجربه‌کرده‌اند. از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه  و ۳۰۵ هزار و ۵۰۰ تن ظروف شیشه‌ای و ۱۲۱ هزار و ۸۰۰ تن کاتد مس تولید شده است؛ میزان تولید این محصولات در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۲۹۸ هزار و ۸۰۰ تن (ظروف شیشه‌ای) و ۱۲۰ هزار و ۲۰۰ تن (کاتد مس) بوده است.