استانداردسازی شرط صنعتی سازی محصولات دانش بنیان
استانداردسازی شرط صنعتی سازی محصولات دانش بنیان

به گزارش کانی مگ،‌ به نقل از ایسنا، مهندس نصرالله جهانگرد با بیان اینکه روز جهانی استاندارد امسال با شعار “چشم انداز مشترک برای جهان بهتر” برگزار شده است، افزود: این روز و این نشست را ما در کشور و در سطح ملی با شعار “تبیین نقش استاندارد در توسعه اقتصاد دانش بنیان” داریم که به نظر […]

به گزارش کانی مگ،‌ به نقل از ایسنا، مهندس نصرالله جهانگرد با بیان اینکه روز جهانی استاندارد امسال با شعار “چشم انداز مشترک برای جهان بهتر” برگزار شده است، افزود: این روز و این نشست را ما در کشور و در سطح ملی با شعار “تبیین نقش استاندارد در توسعه اقتصاد دانش بنیان” داریم که به نظر من ورود شرکت‌های دانش بنیان به مفاهیم استانداردسازی و مشارکت مؤسسه استاندارد در تدوین استانداردهای جدید در حوزه دانش بنیان‌ها معرف بلوغ هر دو طرف است.

وی با بیان اینکه ما در اندازه‌های ملی، به هر اندازه استانداردها را در شرکت‌های دانش بنیان توسعه دهیم، به منزله پایه گذاری اقتصاد دانش بنیان است، ادامه داد: از این رو تدوین استانداردهای جدید در این حوزه جزو ضروریات به شمار می‌رود و تصور می‌کنم امسال با امضای تفاهم نامه ارتقاء یافته است و تولید استانداردهای جدید را در حوزه دانش بنیان‌ها شاهد خواهیم بود که این امر برای پایه گذاری اقتصاد دانش بنیان نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

https://kanimag.ir/2021/09/26/%d8%aa%d8%a3%d9%85%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%a7%d8%b4%db%8c%d9%86-%d8%a2%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d8%b9%d8%af%d9%86%db%8c%d8%9b-%d9%85%d9%87%d9%85%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%b2/

جهانگرد با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران در حال گذار به سمت اقتصاد دانش بنیان است، اظهار کرد: ما اندازه این اقدام را از میزان درصد اثرگذاری حوزه دانش بنیان‌ها در GDP متوجه می‌شویم که در این زمینه هر چند که تحریم‌های بین المللی برای کشور مضیقه‌هایی داشته است، ولی این امر موجب شتاب و رشد کشور شده است.

این عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی یادآور شد: هر اندازه حوزه دانش بنیان کشور را با قواعد استانداردسازی و استاندارد ممزوج کنیم، به اقتصاد دانش بنیان نزدیکتر خواهیم شد و صندوق نوآوری و شکوفایی که از سال ۹۲ عملیات اجرایی آن آغاز شده است، دو دوره مدیریتی خود را طی کرده و در کنار خدمات معاونت علمی، تاکنون حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان منابع به صور مختلف به شرکت‌های دانش بنیان تخصیص داده است.

وی اضافه کرد: این حرکت اختصاص منابع مالی به شرکت‌ها بر اساس منابع محدود صندوق بوده است که ما بر اساس تکنیک‌های اقتصادی و بانکی این منابع محدود را اهرمی کردیم و به بازار تزریق کردیم و این اقدام پله بعدی را شکل داده است که بر اساس تسهیلاتی که به شرکت‌ها اعطا کردیم، ضمانت نامه به این شرکت‌ها را در عقد قراردادهای بزرگ تولیدی نیز صادر کردیم.

جهانگرد با بیان اینکه حدود ۲۵۹۰ قرارداد منعقد شده است و این صندوق حدود ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان صادر کرده است، یادآور شد: با این اهرم ۲۸ هزار میلیارد تومان قرارداد در کشور منعقد شده است و زمانی که به این آمار توجه شود، مشاهده خواهیم کرد که حرکت موجی بسیار بزرگی در اقتصاد ایران پا می‌گیرد.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به همکاری دستگاه‌های دولتی با این صندوق برای توسعه محصولات دانش بنیان مورد نیاز صنایع، گفت: در این مسیر شاهد حضور وزیر نفت برای راه اندازی پارک فناوری، مرکز رشد و ایجاد صندوق مالی با همکاری صندوق و ایجاد خط مالی ۲ هزار میلیاردی در یکی از بانک‌های کشور بودیم تا محصولاتی که در شرکت‌های دانش بنیان در حوزه صنعت نفت تولید می‌شوند، از سوی وزیر نفت ضمانت خرید شوند.

وی با تاکید بر اینکه در بخش صنعت چنین حرکتی را مشاهده نکرده‌ایم، ابراز امیدواری کرد که این حرکات در کشور تداوم داشته باشد و  ادامه داد: یکی از عوامل تداوم یافتن این حرکت، استانداردسازی و دارا بودن گواهینامه‌های بین المللی است و این استانداردها هم سهم حضور این شرکت‌ها را در بازارهای داخلی افزایش می‌دهد و هم حضور آنها را در بازارهای بین المللی تسهیل می‌کند؛ از این رو از ضروریات توسعه اقتصاد دانش بنیان استاندارد شدن محصولات است.

جهانگرد، استانداردسازی محصولات دانش بنیان را شرط اساسی موفقیت شرکت‌ها عنوان کرد و گفت: از سوی دیگر بسیاری از حوزه‌های فناوری، جدید هستند و ما برای آنها قواعد استاندارد مدونی نداشتیم و می‌توانیم با تحقیق و توسعه برای آنها استاندارد تدوین کنیم.

وی همکاری صندوق با سازمان ملی استاندارد را یک همکاری بسیار با شکوه دانست و ابراز امیدواری کرد که این همکاری بتواند در سطح ملی اقدامات مؤثری را اجرایی کند.

جهانگرد گفت: ما برای تداوم این مسیر همه نوع حمایت را ارائه کرده‌ایم و ارائه خواهیم داد. به عنوان نمونه ما تا سقف ۷۰ درصد از هزینه‌های ثبت پتنت و اخذ استانداردها در سطح  ملی و بین المللی به شرکت‌های دانش بنیان اعطا می‌کنیم و اگر شرکت‌ها به حمایت‌های بیشتری نیاز داشته باشند، قادریم که مورد به مورد به هیات مدیره برای تصویب ارجاع دهیم تا محصولاتی در ابعاد بین المللی تولید شوند.

جهانگرد یادآور شد: اگر نتوانیم محصول دانش بنیانی را استانداردسازی کنیم، قادر نخواهیم بود صنعتی را ایجاد کنیم؛ چرا که پایه صنعتی شدن، استانداردشدن محصولات است و بدون استاندارد شدن، اقتصاد صنعتی و دانش بنیان معنایی ندارد؛ از این رو استاندارد شدن محصولات دانش بنیان از جنبه‌های مختلف برای ما مهم است.