افزایش کیفیت محصولات معدنی با سرمایه‌گذاری‌های مناسب
افزایش کیفیت محصولات معدنی با سرمایه‌گذاری‌های مناسب

سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند به تولید با کیفیت محصولات معدنی منجر شود.

علی رضایی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با کانی مگ،‌ در خصوص توسعه معادن در کشور، تاکید کرد: واقعیت این است که در اولین قدم برای توسعه معادن کشور، باید دقت بیشتری به واگذاری آن‌ها داشته باشیم و اهلیت در این واگذاری‌ها صورت گیرد.

نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واگذاری‌های معادن، بیان کرد: درحال حاضر به افرادی معادن واگذاری می‌شود که نمی‌توانند معدن را وارد چرخه اقتصادی کنند. نداشتن صرفه اقتصادی باعث بروز مشکلات کارگری و … می‌شود.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه باید معادن با اهلیت واگذار شود، اظهار داشت: در گام دوم انتظار می‌رود دولت از صاحبان مجوزها، پروانه‌های بهره‌برداری و کسانی که موافقت اصولی دریافت کرده اند، حمایت کند. چرا که با فعال‌سازی معادن بخشی از اقتصاد کشور به تحرک درمی‌آید و  به دنبال آن اشتغالزایی صورت می‌گیرد.

وی عنوان کرد: با حمایت دولت از متقاضیان معادن، در واقع معدن‌های تعطیل، نیمه تعطیل و غیر فعال، فعال می‌شوند و می ‌وان به عبور از شرایط تحریمی از راهی جز درآمد فروش نفت امیدوار بود. تنوع معدنی ایران این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد که با فروش و صادرات محصولات معدنی بتوانیم بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کنیم.

رضایی درباره لزوم جذب سرمایه‌گذار خارجی در بخش معادن کشور، اظهار داشت: تحقق رشد اقتصادی در افق ۱۴۰۴ به‌ویژه در بخش معدن نیازمند توسعه در بخش‌های همراستا با معدن است، اگر روند توسعه‌ای و هم‌افزایی در این بخش‌ها رخ ندهد، صنعت معدنکاری نیز توسعه نخواهد یافت.

وی بیان کرد: سهم معدن از تولید ناخالص داخلی ۱/ ۱ درصد است که با جمع صنایع معدنی به حدود ۱/ ۶ درصد می‌رسد؛اما اینکه چرا ما به‌رغم داشتن پتانسیل معدنی بالا همانند سایر کشورهای معدن‌خیز پیش نرفته‌ایم؟ دلایل مختلفی دارد که از مهمترین آن می‌توان به عدم‌ورود سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف در معادن اشاره کرد.

این نماینده مجلس توضیح داد: جذب سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند، این صنعت را به اهداف و چشم‌اندازهای پیش‌بینی شده برساند؛ بنابراین از این امر حمایت می‌کنیم. با این حال اولویت باید با سرمایه‌گذار داخلی باشد. برای استفاده کیفی‌تر و حل مشکلات اقتصادی از منابع ارز و خارجی استفاده شود، می‌تواند راهگشا باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در باره خلاءهای قانونی درحوزه معادن، گفت: برای خرید دستگاه و تجهیزات و سایر فعالیت‌ها در بخش معدن قوانین وجود دارد؛ اما چون شفاف نیست و دولت کمک نمی‌کند، به متقاضیان تسهیلات نمی‌دهند. همین امر نگرانی‌های بسیاری برای صاحبان این کسب و کار به وجود آورده است.