در نیمه امسال؛ افزایش ۱۹ درصدی تولید معدن سرب و روی انگوران
در نیمه امسال؛ افزایش ۱۹ درصدی تولید معدن سرب و روی انگوران

به گزارش کانی مگ، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما-مجتمع سرب و روی انگوران از ابتدای فروردین تا پایان شهریور، ۵۶۲ هزار و ۳۲۷ تن ماده معدنی تولید کرد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۴۷۳ هزار و ۳۲۵ تن بود. همچنین میزان تولید ۶ ماهه نسبت به برنامه (۳۰۰ هزار تن)، حدود […]

به گزارش کانی مگ، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما-مجتمع سرب و روی انگوران از ابتدای فروردین تا پایان شهریور، ۵۶۲ هزار و ۳۲۷ تن ماده معدنی تولید کرد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۴۷۳ هزار و ۳۲۵ تن بود.

همچنین میزان تولید ۶ ماهه نسبت به برنامه (۳۰۰ هزار تن)، حدود ۱۸۷ درصد رشد یافت.

میزان ارسال ماده معدنی مجتمع انگوران به شرکت‌های داخلی طی نیمه نخست امسال، ۳۸۱ هزار و ۷۲۱ تن بود که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (۴۷۷ هزار و ۶۶۲ تن)، ۲۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مجتمع سرب و روی انگوران در ماه شهریور ۱۰۹ هزار و ۶۹۰ تن ماده معدنی «تولید» و ۸۸ هزار و ۶ تن «ارسال» کرد که نسبت به رقم ارسالی شهریور سال گذشته (۸۸ هزار و ۷۲۰ تن تولید و ۸۳ هزار و ۳۲۸ تن ارسال ماده معدنی)، به ترتیب ۲۴ و ۶ درصد افزایش یافت.

گفتنی است،معدن انگوران با ذخیره بیش از ۲۵ میلیون تن (بیش از ۴۶% ذخایر ایران) بزرگترین معدن سرب و روی و تراورتن خاورمیانه در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی زنجان در منطقه‌ای با ارتفاع متوسط ۲۹۵۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است. کارخانه تغلیظ سرب و روی نیز در فاصله ۲۵ کیلومتری معدن و در نزدیکی روستای دندی واقع شده است. برای رسیدن به معدن باید پس از طی مسافت بین تهران تا زنجان، وارد جاده ارتباطی زنجان – بیجار و پس از طی ۵ کیلومتر مسافت این جاده به سمت راست منحرف و وارد جاده ارتباطی زنجان- دندی شد. فاصله زنجان تا معدن انگوران ۱۱۰ کیلومتر است. اولین مطالعات زمین شناسی در مورد معدن انگوران توسط “ل ـ بورنل” در سال ۱۹۶۰ از شرکت “بی ـ آر ـ ژی ـ ام” فرانسه صورت گرفت. بدنبال آن “دبیلیو ـ اس ـ رایت” بین سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۳ از کشور آمریکا حفاری سیستماتیک را برای معدن پیشنهاد کرد. در سال ۱۹۶۶ شرکت “ریوتینتو” جهت بررسی اکتشافی معدن حفاری و نمونه گیری سطحی را انجام گردید.