چالش‌های معادن کوچک مقیاس برطرف شود
چالش‌های معادن کوچک مقیاس برطرف شود

به گزارش کانی مگ،حجت اله فیروزی با بیان اینکه معادن کوچک مقیاس به‌طور عمده در اختیار بخش خصوصی هستند،گفت: این بخش مشکلات و چالش‌های خاص خود را دارد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به مسائل فنی اشاره کرد. وی افزود: نبود متولی یا حامی قانونی در توسعه معادن کوچک و در حاشیه بودن این […]

به گزارش کانی مگ،حجت اله فیروزی با بیان اینکه معادن کوچک مقیاس به‌طور عمده در اختیار بخش خصوصی هستند،گفت: این بخش مشکلات و چالش‌های خاص خود را دارد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به مسائل فنی اشاره کرد.

وی افزود: نبود متولی یا حامی قانونی در توسعه معادن کوچک و در حاشیه بودن این معادن در چارت تشکیلاتی سازمان‌های دولتی، تناقض در قوانین نهادهایی چون محیط‌زیست، منابع طبیعی و… با قانون معدن و نبود مجری مستقیم و تعریف شده‌ای برای اجرای آن و نیز نبود قوانین لازم برای حمایت از معادن کوچک مقیاس و مشکلات درون سازمانی برای اجرای آنها، باعث شده سهم بخش معدن در رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی کشور ناچیز باشد.

فیروزی ادامه داد: گسترش زیرساخت‌های کافی و مناسب در توسعه فعالیت‌های معدنی کوچک مقیاس، رهیافت استراتژیک برای توسعه مناطق محروم با تکیه بر معادن کوچک، توجه بیشتر به معادن متروکه و سیاست‌های حمایتی در اکتشاف، آماده‌سازی و تجهیز معادن کوچک، حمایت از تامین تجهیزات فرآوری سیار در محل معادن کوچک از نیازهای جدی تغییر نگرش به این بخش است.

نگاه منطقه‌ای به معادن کوچک با رویکرد توسعه یک نیاز است

وی گفت: نگاه منطقه‌ای به معادن کوچک با رویکرد توسعه و تجهیز معادن کوچک و کارکرد منطقه‌ای این معادن در هم‌افزایی با معادن مجاور و توسعه و احداث واحدهای فرآوری در شعاع اقتصادی حمل‌ونقل مواد معدنی، توسعه بخش فرآوری و ایجاد ارزش‌افزوده در محل معادن کوچک مانند ایجاد واحدهای خردایش و دانه‌بندی و آرایش مرحله‌ای کانسنگ است.

همچنین ایجاد واحدهای کوچک در محل ذخایر فلزی، فراهم کردن تمهیدات حقوقی و قانونی لازم برای اعطای تسهیلات برای تجهیز معادن کوچک با دست‌کم یک ماشین اصلی استخراج یا فرآوری متعلق به معدن با درج در پروانه و لحاظ کردن ارزش تجمعی ماشین‌آلات و معدن در امور مالی و حقوقی می‌تواند زمینه توسعه معادن کوچک را فراهم کند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقرر است با برگزاری جلسات مختلف با انجمن‌های مختلف، مرکز پژوهش‌ها و مسئولان مربوطه مشکلات صنایع کوچک و متوسط احصا و راهکارهای رفع آن مشخص شود، افزود: پس از برگزاری این نشست‌ها، اگر حوزه صنایع کوچک و متوسط به قانونگذاری نیاز داشته باشد، اقدامات لازم در این زمینه انجام می‌گیرد.

ضرورت تامین نقدینگی موردنیاز صنایع کوچک

وی با اشاره به ضرورت تامین نقدینگی موردنیاز صنایع کوچک و متوسط، اضافه کرد: از آنجا که به این حوزه با وجود ظرفیت‌های بسیار توجه ویژه‌ای نمی‌شود، مقرر است راهکارهای حمایت‌های مالی از این صنایع مشخص شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه این واحدها نقش مهمی در اشتغالزایی و بهبود وضعیت اقتصادی در حوزه‌های صنعت، معدن و… دارند، ادامه داد: تلاش می‌شود در جریان بررسی بودجه سال ۱۴۰۱ اعتبارات ویژه‌ای برای حمایت از (SME)ها تصویب شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بازاریابی و صادرات را یکی از مشکلات موجود در مسیر صنایع کوچک و متوسط برشمرد و تصریح کرد: در شرایط کنونی صنایع کوچک توانایی رقابت در بازار را ندارند بنابراین بازاریابی یکی از اصولی است که باید در توسعه صنایع کوچک موردتوجه قرار گیرد.