کاهش رونق فلزات صنعتی در پی تعدیل تقاضا و افت نرخ انرژی
کاهش رونق فلزات صنعتی در پی تعدیل تقاضا و افت نرخ انرژی

به گزارش کانی مگ، به نقل از اقتصاد آنلاین، در این شرایط، کاهش تقاضا برای فلزات صنعتی نیز از این عقبگرد قیمتی حمایت کرد. با توجه به داده‌‌‌های ضعیف اقتصادی چین در بخش صنعت، استمرار وضعیت روند کاهش نرخ زغال‌‌‌سنگ حرارتی می‌تواند از تعدیل نرخ بیشتر در این بازار حمایت کند. البته احتمال بروز زمستانی […]

به گزارش کانی مگ، به نقل از اقتصاد آنلاین، در این شرایط، کاهش تقاضا برای فلزات صنعتی نیز از این عقبگرد قیمتی حمایت کرد. با توجه به داده‌‌‌های ضعیف اقتصادی چین در بخش صنعت، استمرار وضعیت روند کاهش نرخ زغال‌‌‌سنگ حرارتی می‌تواند از تعدیل نرخ بیشتر در این بازار حمایت کند. البته احتمال بروز زمستانی سرد در هفته‌‌‌های پیش‌رو می‌تواند با رشد تقاضا برای انرژی، زمینه اوج‌‌‌گیری مجدد بهای فلزات صنعتی در چین با محوریت آلومینیوم را رقم بزند.

  آلومینیوم از سکه افتاد

روند کاهشی ایجادشده در بهای انرژی با محوریت زغال‌‌‌سنگ حرارتی در چین، از تاب و تاب قیمتی آلومینیوم در بازارهای جهانی کاست و زمینه تعدیل نرخ این فلز در بازارهای جهانی را فراهم کرد. هر تن آلومینیوم در بورس فلزات لندن با کاهش ۶/ ۷درصدی هفتگی نرخ در معاملات فروش نقدی و تحویل فوری روبه‌رو شد و با قیمت ۲هزار و ۴۹۰دلار به ازای هر تن به فروش رفت. همچنین ظرف این هفته، این فلز در معاملات آتی بورس نیویورک با افت ۴/ ۶درصدی قیمت روبه‌رو شد و در نهایت در روز پایانی هفته قبل با نرخ ۲هزار و ۵۲۲دلار به ازای هر تن مورد دادو ستد قرار گرفت. همچنان آلومینیوم در معاملات آتی با نرخی بالاتر از فروش نقدی و تحویل فوری به فروش می‌رسد که این موضوع، بیانگر انتظار معامله‌‌‌گران آن از رشد قیمتی در هفته‌‌‌های پیشروست.

تعدیل بهای انرژی مهم‌ترین دلیل عقبگرد قیمتی آلومینیوم در بازارهای جهانی بود؛ اما با توجه به اینکه همچنان ریسک کمبود مجدد انرژی به دلیل رشد تقاضا با سرد شدن دمای هوا وجود دارد، امکان رشد مجدد قیمتی برای این فلز نیز دور از انتظار نیست.

تلاش‌‌‌های دولتی چین برای کنترل بهای زغال‌‌‌سنگ حرارتی در این کشور با افزایش فشار برای رشد تولید معادن داخلی، افزایش نظارت و مقابله با احتکار به نتیجه رسید؛ به‌‌‌گونه‌‌‌ای که بهای زغال‌‌‌سنگ حرارتی در چین نسبت به زمان اوج قیمتی، بیش از ۵۰درصد ارزش خود را از دست داد. در حال حاضر، تنها معدودی از استان‌‌‌های چین همچنان با قطعی برق در نتیجه محدودیت عرضه سوخت مواجه‌اند؛ این در حالی است که در نیمه اول اکتبر، حدود ۲۰منطقه چین با کمبود و قطعی برق روبه‌رو بودند.

فرآیند ذوب آلومینیوم انرژی‌‌‌بر است و گفته می‌شود تا ۴۰درصد از هزینه‌‌‌های تولید این فلز در چین مربوط به هزینه برق می‌شود. مقامات پکن برای کنترل بهای انرژی در این کشور، علاوه بر افزایش عرضه زغال‌سنگ ‌‌‌حرارتی، اقدام به کاهش قیمت سوخت با حذف برخی نرخ‌های ثابت برای برق، محدود کردن صادرات سوخت و افزایش خرید گاز و گازوئیل از خارج از کشور کرده‌اند. در شرایطی که ظرف ماه‌‌‌های اخیر، فعالیت صنایع چین تحت‌الشعاع کمبود و رشد بهای انرژی قرار گرفته بود، این اقدام می‌تواند گامی در جهت بهبود رشد صنعتی باشد.

بحران انرژی در چین نسبتا کنترل شده است، اما با توجه به شروع زمستان و رشد تقاضا برای انرژی در هفته‌‌‌های پیش‌رو، احتمال بروز بحران جدید در این حوزه وجود دارد.

 کسری عرضه آلومینیوم رفع می‌شود

روسال، تولیدکننده اصلی آلومینیوم روسیه و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آلومینیوم در دنیا که حدود ۷درصد عرضه جهانی فلز آلومینیوم را در اختیار دارد، اعلام کرد: بازار جهانی آلومینیوم در ۹ماهه سال‌جاری میلادی با کسری عرضه ۱/ ۱میلیون تنی روبه‌رو بود؛ این در حالی است که در زمان مشابه سال قبل، این بازار با مازاد تولید ۲/ ۲میلیون تنی روبه‌رو بود.

در نظرسنجی رویترز برآورد شده که میزان کسری عرضه آلومینیوم به بازارهای جهانی در سال آینده میلادی کاهش پیدا خواهد کرد؛ به‌‌‌گونه‌‌‌ای که میزان کسری عرضه از ۸۹۳هزار تن برآوردشده برای سال‌جاری میلادی به ۳۹۶هزار تن خواهد رسید. این موضوع سیگنالی در جهت تضعیف قیمتی آلومینیوم خواهد بود.

 افت ۴۰درصدی موجودی کاتد مس در بورس فلزات لندن

بهای کاتد مس در بازارهای مختلف دنیا همچنان در مسیر افت نرخ قدم برمی‌دارد؛ این در حالی است که موجودی مس قابل تحویل در انبارهای بورس‌‌‌های بزرگ دنیا رو به کاهش گذاشته و این موضوع سیگنالی در جهت رشد قیمت این محصول به‌‌‌شمار می‌رود. موجودی مس در بورس جهانی، شامل موجودی انبارهای بورس فلزات لندن، بورس کالای شیکاگو و بورس آتی شانگهای، ظرف دو ماه گذشته کاهش یافته است؛ به‌‌‌گونه‌‌‌ای که مجموع موجودی مس در انبارهای این بورس‌‌‌ها تا پایان اکتبر به ۲۳۲هزار و ۵۵۰تن رسیده که این رقم ۳۰هزار تن کمتر از ابتدای سال ۲۰۲۱ و حدود ۱۵۰هزار تن کمتر از موجودی این بورس‌‌‌ها در اکتبر ۲۰۲۰ است. در حال حاضر، میزان ذخیره مس در بورس شانگهای کمتر از ۵۰هزار تن است. در این شرایط بهای مس بی‌‌‌توجه به این سیگنال مثبت در مسیر تضعیف نرخ قدم برمی‌‌ دارد.

کاتد مس در روز پایانی هفته قبل، یعنی جمعه پنجم نوامبر، در فروش نقدی و تحویل فوری با قیمت ۹هزار و ۷۴۰دلار به‌‌‌ازای هر تن مورد دادوستد قرار گرفت که این رقم ۱/ ۲درصد کمتر از بهای فروش آن در هفته قبل بود. همچنین در این زمان مس در معاملات آتی بورس فلزات لندن با نرخی کمتر از بهای آن در بازار فروش نقدی و تحویل فوری معامله شد؛ به‌‌‌گونه‌‌‌ای که بهای هر تن مس معامله‌شده در بورس فلزات لندن با تحویل سه‌ماهه قیمتی برابر ۹هزار و ۴۳۰دلار به ازای هر تن رسید که این رقم ۱/ ۳درصد کمتر از بهای فروش آن در معاملات تحویل فوری بود.

پریمیوم فروش مس تحویل فوری در بورس فلزات لندن به ارقامی بی‌‌‌سابقه رسیده است. این موضوع بیانگر آن است که تقاضای لحظه‌‌‌ای برای این فلز سرخ به مراتب بالاتر از عرضه آن است.

به این ترتیب باید گفت، کاتد مس در فاز بکواردیشن قرار گرفته است. این موضوع بیانگر ذهنیت کاهش بیشتر نرخ در این محصول میان معامله‌‌‌گران است. در شرایطی که بازار مس با کسری عرضه در فروش تحویل فوری روبه‌روست، احتمال برطرف شدن این کسری عرضه در ماه‌‌‌های آینده زمینه کاهش نرخ مس را در معاملات آتی رقم زده است. در عین حال، چشم‌‌‌انداز تقاضا برای مس با توجه به داده‌‌‌های ضعیف اقتصادی چین منفی است که این موضوع می‌تواند به افت بیشتر نرخ این محصول منجر شود.