نبود صنایع فرآوری معادن کلسیت و خاک صنعتی خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند
نبود صنایع فرآوری معادن کلسیت و خاک صنعتی خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، علی اصغر رضازاده، اظهارکرد: علاوه بر تعطیلی معادن کلسیت و خاک صنعتی، تعدادی از معادن سنگ تزئینی و هماتیت (سنگ آهن) هم غیرفعال هستند یا با ظرفیت بسیار پایینی کار می کنند. وی افزود: از آن جایی که حمل مواد معدنی برای فراوری به دیگر استان ها، […]

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، علی اصغر رضازاده، اظهارکرد: علاوه بر تعطیلی معادن کلسیت و خاک صنعتی، تعدادی از معادن سنگ تزئینی و هماتیت (سنگ آهن) هم غیرفعال هستند یا با ظرفیت بسیار پایینی کار می کنند.

وی افزود: از آن جایی که حمل مواد معدنی برای فراوری به دیگر استان ها، صرفه اقتصادی ندارد این معادن اکنون تعطیل هستند.

رضازاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر معادن هماتیت، تولیداتشان را تنها برای مصرف کارخانه سیمان ارسال می کنند در حالی که اگر واحد فراوری باشد علاوه بر ارزش افزوده، اشتغال زایی هم ایجاد می شود.

وی ادامه داد: برای ایجاد صنایع فرآوری نیاز به مشوق هایی از جمله پرداخت تسهیلات کم بهره و فراهم شدن زیرساخت ها است که تاکنون در این زمینه مشوقی نبوده که موجب جذب سرمایه گذار شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: به هر سرمایه گذاری که وارد استان می شود، ایجاد واحدهای فراوری صنایع معدنی را پیشنهاد می دهیم اما چون انگیزه و مشوق سرمایه گذاری نیست، استقبال نمی کنند.

وی با بیان اینکه بیشترین فرآوری در حوزه شن و ماسه است، خاطرنشان کرد: تا قبل از اینکه کارخانه آلومینای جاجرم ایجاد شود، بوکسید در آن منطقه ارزشی نداشت اما اکنون این ماده معدنی ارزش بالایی دارد و برای حدود دو هزار نفر اشتغال زایی شده است.

رضازاده اضافه کرد: برای فراوری سنگ های باریت و کلسیت به کارخانه پودر میکرونیزه و برای خاک صنعتی هم به یک کارخانه مجهز در استان نیاز داریم. 

وی تصریح کرد: با ایجاد این صنایع فرآوری، ارزش افزوده و اشتغال زایی زیادی در استان ایجاد خواهد شد.

به گفته معاون امور صنایع و معادن سازمان صمت خراسان شمالی زمانیکه واحد فرآوری در استان ایجاد شود، معادن غیرفعال، فعال و معادن نیمه فعال هم با ظرفیت کامل، تولید خواهند کرد که تأثیر مستقیم در ایجاد اشتغال و افزایش ارزش افزوده دارد.