وزیر کار: مشکلات کارگران صنعت زغال قابل رفع است
وزیر کار: مشکلات کارگران صنعت زغال قابل رفع است

به گزارش کانی مگ، به نقل از فارس، نشست مشترک پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور شوراهای کارگری معادن زغالسنگ کرمان در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد. پورابراهیمی در این نشست به بیان تفصیلی مشکلات […]

به گزارش کانی مگ، به نقل از فارس، نشست مشترک پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور شوراهای کارگری معادن زغالسنگ کرمان در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

پورابراهیمی در این نشست به بیان تفصیلی مشکلات صنعت زغال کشور و استان در سطح ملی و استانی پرداخت و بیان کرد: بزرگترین چالش صنعت زغال این است که کارگران با درآمد بسیار کم و سختی بسیار زیاد کار می‌کنند.

صنعت زغال‌سنگ بدون متولی رها شده است

وی عنوان کرد: صنعت زغال‌سنگ بدون متولی رها شده است و این امر چالش‌های زیادی برای بخش‌های مختلف ایجاد کرده است از جمله چالش‌های ایجاد شده برای پنج هزار کارگر مظلوم مشغول به کار  این صنعت در کرمان است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: برای حل مشکلات کارگران زعالسنگ تصمیمات فرا وزارتخانه‌ای باید اخذ شود که یک بخش آن در وزارت تعاون و بخشی در صمت، اقتصاد و سایر وزارتخانه‌ها است که باید همه کمک کنند تا این صنعت بتواند با اقتدار کار خود پیش ببرد و مشکلاتش به حداقل برسد.

پورابراهیمی به سر فصل مهم مربوط به تعریف ماده هفت قانون کار موضوع خلاء‌های بیمه‌ای کارگرانی که طی سال‌های گذشته به دلیل عدم نظارت دولت در حوزه کارفرمایی با کسری سنوات روبه‌رو شدند و سوم ضریب سختی کار برای تسریع در زمان بازنشستگی به عنوان سه مشکل اصلی کارگران زغالسنگ کرمان نام برد.

حل مشکلات صنعت زغال کشور امکان‌پذیر است

وی ادامه داد: به طور قطع در این سه محور بخشی در حوزه دولت قانون‌گذاری مجلس و بخشی در تصمیمات توافقی بین مجموعه‌های مختلف قابلیت اجرایی دارد و تصور بر این است با اهتمام جدی که در مجموعه‌های مختلف امروز پیش آمده و حضور وزرای با انگیزه و جوان در دولت، حل مشکلات صنعت زغال کشور امکانپذیر است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امیدواریم هر چه سریع‌تر با محوریت کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی خبرهای خوبی را در این بخش و در تحولات صنعت زغال شاهد باشیم و مشکلات کارگران به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

در ادامه نمایندگان تشکل‌های کارگری با تشکر از نماینده مردم کرمان و راور در مجلس و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بابت پیگیری‌های استانی و ملی و تقدیر از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابت زمانی که در اختیار کارگران صنعت زغال قرار داد به مشکلات خود در بخش مختلف اشاره کردند.

در ادامه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان اینکه از سه جهت امکان رفع مشکلات کارگران صنعت زغال وجود دارد، افزود: انتقال مشکلات به مدیرعامل صندوق، معاونت روابط کار و سوم از طریق خودم این مشکلات قابل رفع هستند.

در این نشست مقرر شد این سرفصل‌ها با مکاتبه شورای کارگری به شخص وزیر ارائه شود و تصمیم‌گیری تا چند روز آینده در حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر چه سریعتر عملیاتی شود.

همچنین وزیر کار اعلام کرد: از مجموعه تصمیماتی که در کمیسیون اقتصادی برای رفع مشکلات صنعت زغال کشور در دستور کار قرار می‌گیرد، حمایت خواهیم کرد.