چالش‌های معدنکاری برای محیط زیست را جدی بگیریم
چالش‌های معدنکاری برای محیط زیست را جدی بگیریم

معصومه پاشایی بهرام، نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با کانی مگ، گفت: براساس اکتشافات معدنی انجام شده در کشور، ایران هفت درصد ذخایر معادن جهان را در اختیار دارد که می‌تواند منبع اشتغال و درآمد بالایی باشد. از این رو اهمیت به چالش‌های معادن برای محیط زیست توجه ویژه ای […]

معصومه پاشایی بهرام، نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با کانی مگ، گفت: براساس اکتشافات معدنی انجام شده در کشور، ایران هفت درصد ذخایر معادن جهان را در اختیار دارد که می‌تواند منبع اشتغال و درآمد بالایی باشد. از این رو اهمیت به چالش‌های معادن برای محیط زیست توجه ویژه ای داشت.  

وی افزود: باتوجه به مزیت‌های اقتصادی معادن باید به مشکلات و مصایب زیست محیطی که این صنایع برای مناطق جغرافیایی به وجود می‌آورند هم توجه داشت. کشورمان با توجه به شرایط خاص زمین شناسی و به دلیل داشتن منابع غنی از ذخایر هیدروکربنی همراه با سایر انواع معادن در بین کشورهای منطقه از مزیت ویژه ای برای سرمایه گذاری برخوردار است.

بهره‌برداری صحیح از منابع معدنی حایز اهمیت است

بسیاری از کارشناسان، ایران را به عنوان کشوری معدنی می‌شناسند تا نفت خیز. از این رو نقش برنامه‌های توسعه‌ای و حفاظتی در راستای بهره‌برداری صحیح از این منابع بسیار حایز اهمیت است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه امروز در لزوم حفظ و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست هیچ شکی نیست، اظهار داشت: نباید فراموش نکنیم معدن بخشی است که فعالیت در آن با تخریب آغاز می شود و هر تخریبی با چالش مواجه است. به طورکلی چالش‌های معدنکاری برای محیط زیست را باید جدی گرفت.

فناوری‌های نوین مانع خسارت‌های زیست محیطی معادن می‌شوند

وی تاکید کرد: از آنجا که معادن بی‌شماری در کشورهای مختلف با سطوح متفاوت حفاظت از محیط‌زیست باز می‌شوند. ضروری است که پیش از شروع عملیات، ضمانت‌های تأسیس شده توسط انجمن مواد معدنی استراتژیک اعمال شود. پیشنهاد می‌شود که دولت‌ها مقررات مربوط به شرکت‌ها را اجرا کنند و از فناوری پیشرفته برای کاهش خسارات ناشی از منابع مرتبط با معدن استفاده کنند.

پاشایی بهرام تصریح کرد: استخراج معادن روباز یکی از رایج‌ترین اشکال استخراج مواد معدنی استراتژیک است. این نوع استخراج برای محیط‌زیست مخرب است زیرا مواد معدنی استراتژیک غالباً فقط در غلظت‌های کوچک در دسترس هستند که باعث افزایش استخراج سنگ معدن می‌شود.

خطرات محیط زیست در هر مرحله از مراحل استخراج روباز وجود دارد. استخراج Hardrock سنگی را نشان می‌دهد که در دوره‌های زمین شناسی در معرض آن قرار نداشته است. این سنگ‌ها هنگام خرد شدن، عناصر رادیواکتیو، مواد معدنی شبه آزبست و گردوغبار فلزی را در معرض دید قرار می‌دهند.

هنگام جداسازی، دوغاب‌های باقیمانده سنگ که مخلوطی از سنگ و مایع پودر شده هستند، به عنوان باطله تولید می‌شوند. عناصر سمی و رادیواکتیو از این مایعات می‌توانند به داخل سنگ بستر نشت کنند.

استخراج زیرزمینی معادن و خطر ریزش تونل و فرونشست زمین

وی با اشاره به اینکه استخراج زیرزمینی معادن هم  احتمال ریزش تونل و فرونشست زمین را دارد، عنوان کرد: این کار شباهت‌هایی نیز به استخراج معادن روباز دارد و مانند معادن روباز، استخراج زیرزمینی می‌تواند ترکیبات سمی را در هوا و آب آزاد کند. به این صورت است که چالش جدی در حوزه محیط زیست ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: از آنجا که آب غلظت‌های مضر مواد معدنی و فلزات سنگین را به خود می‌گیرد، به یک ماده آلاینده تبدیل می‌شود. این آب آلوده می‌تواند منطقه اطراف معدن و فراتر از آن را آلوده کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بیشتر عملیات استخراج زیرزمینی با استفاده از پمپ‌های هیدرولیک و لایروب‌های مکش باعث افزایش رسوب در رودخانه‌های مجاور می‌شود. انفجار با پمپ‌های هیدرولیک، خاک سطحی با ارزش زیست محیطی حاوی بانک‌های بذر را از بین می‌برد و بازیابی پوشش گیاهی را دشوار می‌کند. جنگل زدایی به دلیل استخراج معادن منجر به تجزیه بیوم‌ها شده و به اثرات فرسایش خاک کمک می‌کند.