معادن راکد با جذب سرمایه‌های سرگردان فعال می‌شوند
معادن راکد با جذب سرمایه‌های سرگردان فعال می‌شوند

محمد صالح جوکار در گفتگو با کانی مگ، با اشاره به ضرورت توجه ویژه به ظرفیت معادن در برنامه هفتم توسعه، گفت: فعال‌سازی معادن راکد می‌توان نقش مهمی در توسعه اقتصادی مناطق داشته باشد. وی افزود: موقعیت جغرافیایی کشورمان، امتیازهای معدنی گسترده‌ای ایجاد کرده است. بسیاری از فعالان داخلی و حتی خارجی‌ها علاقمند به سرمایه‌گذاری […]

محمد صالح جوکار در گفتگو با کانی مگ، با اشاره به ضرورت توجه ویژه به ظرفیت معادن در برنامه هفتم توسعه، گفت: فعال‌سازی معادن راکد می‌توان نقش مهمی در توسعه اقتصادی مناطق داشته باشد.

وی افزود: موقعیت جغرافیایی کشورمان، امتیازهای معدنی گسترده‌ای ایجاد کرده است. بسیاری از فعالان داخلی و حتی خارجی‌ها علاقمند به سرمایه‌گذاری و فعالیت در معادن و صنایع معدنی کشور هستند.،متاسفانه مشکلات متعددی مانع از تحقق این مهم می‌شود.

لزوم توجه ویژه به اکتشافات

نماینده مردم یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه، دولت در قانون برنامه ششم توسعه مکلف شد از ظرفیت معادن به درستی استفاده کند، اظهار داشت: این مهم تاکنون محقق نشده و مستلزم برنامه‌ریزی است. به این معنا که در گام نخست باید به اکتشاف توجه ویژه‌ای شود. در صورت بی‌توجهی به شناسایی ذخایر جدید، ممکن است در سال‌های آینده با مشکل روبه رو شویم.

جوکار با تاکید بر اینکه فعالیت چندانی برای جذب سرمایه‌گذار در حوزه معادن نشده‌ است، عنوان کرد: آمارها نشان می‌دهد طی دهه‌های اخیر سرمایه‌گذاری درستی در بخش اکتشاف صورت نگرفته و تقریبا بسیاری از پتانسیل‌های کشور ناشناخته است. وجود معادن راکد متعدد، ماحصل عدم توجه به اکتشافات و توسعه معادن است.

نوسازی ماشین‌آلات در معادن ضروری است

این نماینده مجلس، نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی را از دیگر ضرورت‌های این حوزه دانست و افزود: با توجه به فرسودگی تجهیرات معدنی باید برای نوسازی این ماشین‌آلات و به روزرسانی آن‌ها فکری شود.

وی تاکید کرد: بهترین روش برای ورود به بازار و سرمایه‌گذار به بخش معادن و صنایع معدنی ایران تمرکز بر منابع دست‌نخورده عمیق و همچنین مناطق بکر و دست‌نخورده است. این منابع تشنه انجام عملیات اکتشاف، تجهیز و استخراج با تکنولوژی روز دنیا هستند.

کشورمان یکی از کشورهای غنی در حوزه معدن است

جوکار با اشاره به اینکه، فعال شدن معادن راکد می‌تواند باعث ایجاد رونق در بحث تولید و اشتغال شود، گفت: کشورمان یکی از کشورهای غنی در حوزه معدن است؛ اما نتوانسته در حد انتظارات و متناسب با ظرفیت‌ها جایگاه خود را در دنیا تثبیت کند. یکی از مهمترین دلایل آن همین معادن راکد و محبوس بوده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مهمترین مشکل این واحد‌های تولیدی در حال حاضر نداشتن نقدینگی و تأمین زیرساخت‌هاعنوان شده است. معادن راکد از مشکل تامین نقدینگی و منابع مالی رنج می‌برند.