زیرساخت‌های معدنی مناسبی در استان سمنان وجود ندارد
زیرساخت‌های معدنی مناسبی در استان سمنان وجود ندارد

 به گزارش کانی مگ، به نقل از تسنیم، استان سمنان به دلیل وجود مواد معدنی مختلف در این حوزه حرف بسیاری برای گفتن دارد و به جرات می‌توان گفت استان سمنان آکواریوم مواد معدنی است. این جمله را رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان می‌گوید و اضافه می‌کند این استان ظرفیت‌های مطلوبی در […]

 به گزارش کانی مگ، به نقل از تسنیم، استان سمنان به دلیل وجود مواد معدنی مختلف در این حوزه حرف بسیاری برای گفتن دارد و به جرات می‌توان گفت استان سمنان آکواریوم مواد معدنی است.

این جمله را رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان می‌گوید و اضافه می‌کند این استان ظرفیت‌های مطلوبی در بخش معدن دارد.

علی تشنه‌دل تعداد معادن استان سمنان را ۶۶۰ معدن عنوان کرده و اضافه می‌کند این استان در زمینه برخی مواد معدنی در کشور رتبه برتر را دارد.

وی با بیان اینکه از تعداد معادن استان سمنان ۴۳۴ معدن فعال و ۱۸ معدن به صورت فصلی فعال است اضافه می‌کند تعداد ۱۰۶ معدن نیز در حال تجهیز است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اضافه می‌کند تعداد معادن از لحاظ مواد معدنی ۱۱۰ معدن فلزی، ۳۷۷ معدن غیر فلزی، ۲۳ معدن سنگ تزئینی و ۱۵۰ معدن مصالح ساختمانی است.

تشنه دل می‌گوید این تعداد معدن با ظرفیت استخراج سالانه ۲۱٫۷ میلیون تن مواد معدنی در استان فعالیت می‌کنند.

وی از وجود ذخایر معدنی مطلوبی در معادن این استان خبر می‌دهد و اضافه می کند در استان سمنان بیش از یک میلیارد تن ذخیره زمین شناسی و بیش از ۶۸۷ میلیون تن ذخیره قطعی معدنی وجود دارد.

سمنان بزرگ‌ترین ذخایر زئولیت، گچ، نمک و سلستین را در کشور دارد

استان سمنان با برخورداری از ذخایر غنی و متنوع معدنی و بهره برداری حدود ۴۰ نوع ماده معدنی ، دارای رتبه اول از نظر تولید گچ ، نمک ، سلستین و زئولیت ، رتبه دوم در تولید سوالفات سدیم ، رتبه سوم در تولید ذغال سنگ و کرومیت و یکی از سه استان برتر کشور در تولید ذغال سنگ است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با بیان اینکه این استان بزرگ‌ترین ذخایر زئولیت، گچ، نمک و سلستین را در کشور دارد می‌گوید استان سمنان را می‌توان پایتخت نمک و گچ ایران و جهان نامید.

علی تشنه دل با اشاره به جایگاه استان سمنان در تأمین گچ و نمک کشور می‌گوید ۶۰ درصد نمک مورد نیاز کشور و همچنین  40 درصد از گچ مورد نیاز کشور از معادن استان سمنان تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه استان سمنان علاوه بر تأمین گچ و نمک در زمینه سایر مواد معدنی نیز حرفی برای گفتن دارد می‌گوید ۹۵ درصد سلستین، ۹۵ درصد زئولیت، ۲۰ درصد کرومیت، ۴۰ درصد سولفات سدیم کشور از معادن استان سمنان استخراج می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به اشتغالزایی بخش معدنی در استان می‌گوید معادن استان با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی بیش از ۵۵۰۰ نفر در استان فعالیت می‌کنند.

تشنه‌دل عدم برخورداری از زیرساخت‌های معدنی مناسب را یکی از مشکلات بخش معدن در این استان می‌داند.

تشنه دل اضافه می‌کند انجام فعالیت‌های معدنی در مقیاس کوچک و خردپا در استان، مستهلک بودن ماشین‌آلات معدنی، کمبود نقدینگی واحدهای صنایع معدنی و بالا بودن هزینه‌های اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری معادن از دیگر مشکلات بخش معدن در استان سمنان است.

وی با اشاره به مهم‌ترین چالش‌های پیش روی معدن و صنایع وابسته به آن در استان سمنان گفت: عدم رسوخ فناوری‌های پیشرفته در بحث استخراج و نیز سرمایه‌گذاری در بخش فرآوری مواد معدنی سبب شده است؛ با وجود معادن غنی ؛ اما تا کنون این مزیت به مزیت رقابتی تبدیل نشده است.