میزان سرمایه‌گذاری در معادن سمنان ۱۱.۴ هزار میلیارد ریال است
میزان سرمایه‌گذاری در معادن سمنان ۱۱.۴ هزار میلیارد ریال است

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایرنا، علی تشنه دل، در حاشیه بازدید از چند واحد معدنی استان سمنان، با اشاره به اشتغالزایی بخش معدنی در استان گفت: معادن سمنان با سرمایه‌گذاری مناسب برای پنج هزار و ۵۰۰ نفر اشتغالزایی داشته است. وی نبود زیرساخت‌های معدنی مناسب را یکی از مشکلات بخش معدن در […]

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایرنا، علی تشنه دل، در حاشیه بازدید از چند واحد معدنی استان سمنان، با اشاره به اشتغالزایی بخش معدنی در استان گفت: معادن سمنان با سرمایه‌گذاری مناسب برای پنج هزار و ۵۰۰ نفر اشتغالزایی داشته است.

وی نبود زیرساخت‌های معدنی مناسب را یکی از مشکلات بخش معدن در این استان سمنان دانست و اضافه کرد: انجام فعالیت‌های معدنی در مقیاس کوچک و خرده‌پا در استان، مستهلک بودن ماشین‌آلات معدنی، کمبود نقدینگی واحدهای صنایع معدنی و بالابودن هزینه‌های اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری معادن از دیگر مشکلات معادن سمنان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با بیان اینکه این استان بزرگ‌ترین ذخایر زئولیت، گچ، نمک و سلستین را در کشور دارد تاکید کرد: استان سمنان را می‌توان پایتخت نمک و گچ ایران و جهان نامید.

تشنه دل با اشاره به جایگاه استان سمنان در تامین گچ و نمک کشور بیان کرد: ۶۰ درصد نمک مورد نیاز کشور و همچنین  ۴۰ درصد از گچ مورد نیاز کشور از معادن سمنان تامین می‌شود.

وی تصریح کرد: استان سمنان با برخورداری از ذخایر غنی و متنوع معدنی و بهره برداری حدود ۴۰ نوع ماده معدنی ، دارای رتبه اول از نظر تولید گچ، نمک، سلستین و زئولیت، رتبه دوم در تولید سولفات سدیم، رتبه سوم در تولید زغال سنگ و کرومیت و یکی از سه استان برتر کشور در تولید زغال سنگ است.

وی با بیان اینکه استان سمنان علاوه بر تأمین گچ و نمک در زمینه سایر مواد معدنی نیز صاحب نام است، افزود: ۹۵ درصد سلستین، ۹۵ درصد زئولیت، ۲۰ درصد کرومیت، ۴۰ درصد سولفات سدیم کشور از معادن سمنان استخراج می‌شود.

بخش صنعت و معدن سهم ۳۵ درصدی از اشتغال استان سمنان دارد.