طالبان: پروژه معدن مس عینک توسط چین آغاز شد
طالبان: پروژه معدن مس عینک توسط چین آغاز شد

به گزارش کانی مگ، به نقل از تسنیم، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان اعلام کرد که کار پروژه «مس عینک» لوگر که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های افغانستان با کشور چین است، از سر گرفته شده و انتظار می‌رود که براساس قرارداد بیش از ۶٫۸ میلیارد متر مکعب مس به چین انتقال می‌یابد. مجاهد افزود که مس […]

به گزارش کانی مگ، به نقل از تسنیم، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان اعلام کرد که کار پروژه «مس عینک» لوگر که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های افغانستان با کشور چین است، از سر گرفته شده و انتظار می‌رود که براساس قرارداد بیش از ۶٫۸ میلیارد متر مکعب مس به چین انتقال می‌یابد.

مجاهد افزود که مس عینک یکی از پروژه‌های مهم است که ۱۳ سال پیش توافقنامه آن امضا شده بود و طالبان اکنون در نظر دارد تا این پروژه را نهایی کند.

وی با اظهار اینکه با تامین امنیت اکنون شرایط سرمایه‌گذاری در افغانستان مهیا شده است، از سرمایه‌گذاران نیز خواست تا در این کشور سرمایه‌گذاری کنند.

پیش از این «شهاب الدین دلاور» سرپرست وزارت معادن طالبان در نشستی با صنعت‌کاران با اشاره به ذخایر عظیم معدنی در افغانستان گفته بود که اگر به درستی از معادن و ذخایر این کشور استفاده شود فقر در افغانستان ریشه‌کن خواهد شد.

قبل از تسلط طالبان بر افغانستان نیز «فایننشیال تایمز» به نقل از منابعی از مذاکرات دیپلمات‌های چینی با طالبان در پکن خبر داده و نوشته بود که چین پیشنهاد داده اگر طالبان پس از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان صلح و امنیت را در افغانستان تضمین کند، پکن نیز به سرمایه‌گذاری گسترده در افغانستان اقدام می‌کند.

براساس این گزارش، مواردی چون ساخت جاده، سرمایه‌گذاری در بخش انرژی و زیرساخت‌ها، ساخت نیروگاه‌های برق و انتقال نفت و گاز از کشورهای آسیای مرکزی از جمله پیشنهاداتی است که چین در مذاکرات خود با طالبان به آنها اشاره کرده است.