اداره کشور با ظرفیت معدن و بدون مالیات نیز امکان‌پذیر است
اداره کشور با ظرفیت معدن و بدون مالیات نیز امکان‌پذیر است

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، عباس مقتدایی در نوزدهمین اجلاس سالانه هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران که در سالن شهروند اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه فعالان معدن، در یکی از بخش‌های پرظرفیت کشور فعالیت دارند، اظهار کرد: متأسفانه به دلیل سوءمدیریت، توانمندی این بخش در اختیار کل کشور قرار نگرفته […]

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، عباس مقتدایی در نوزدهمین اجلاس سالانه هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران که در سالن شهروند اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه فعالان معدن، در یکی از بخش‌های پرظرفیت کشور فعالیت دارند، اظهار کرد: متأسفانه به دلیل سوءمدیریت، توانمندی این بخش در اختیار کل کشور قرار نگرفته است.

وی افزود: وقتی بحث معدن می‌شود برخی از این حوزه تصور شبحی از پول عمده متراکم دارند که انگار فردی به گنج رسیده و پول انبوهی ایجاد می‌شود و در کنار آن نابودی محیط زیست اتفاق می‌افتد و تنها با منفعت عده‌ای خاص، کل کشور ضرر می‌کنند.

به گزارش ایسنا، رئیس کمیته دیپلماسی اقتصادی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: این شبح عمومی برای بخش معدن است، اما کشوری همچون ایران، اگر هیچ سرمایه‌ای به غیر از معادن نداشته باشد، کل کشور را حتی بدون مالیات می‌توانیم با معدن اداره کنیم.

وی افزود: امروز در سیاست‌گذاری عمومی در بخش معدن دچار نقص و کمبودهای زیادی هستیم که گویی فهم عمیقی در تولیت کشور ایجاد نشده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه روند جدید دولت و بودجه‌ای که به مجلس تقدیم کرده، نشان می‌دهد که باید بخش معدن را جدی‌تر مورد توجه قرار دهیم، اظهار کرد: در ارزیابی‌های بین‌المللی، ایران هفدهمین اقتصاد دنیا محسوب ‌شود که بخش قابل توجه آن به دلیل ظرفیت‌های کشور به ویژه در بخش معدن، وسعت کشور، زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های آن است. اگرچه توانمندی‌های کشور بالاست، اما دچار نقص نیز هستیم که ناشی از عدم تحقق سیاست‌گذاری‌ها است.

مقتدایی اظهار کرد: اگر ما فقط اکتشاف و یا استخراج را به‌عنوان معدن شناختیم، به بیراهه رفته‌ایم، ما باید در بحث بازاریابی معدن تلاش و برنامه‌ریزی کنیم، امروز بخش از توانمندی رقبای ما در بخش ذخیره‌سازی است، اما باید توجه داشت بخش عمده‌ای از تولیدات معدنی کشور که ذخیره می‌شود، به دلیل مشکل بازاریابی و عدم فروش است.

وی تأکید کرد: امروز متولیان برنامه‌زیر در بخش معدن، در حوزه دولت و در عرصه عمومی و خصوصی باید به‌صورت جهشی حرکت کنند تا بتوانیم نگاه درازمدت خود را بر این بخش حاکم کنیم، در این شرایط و با ایجاد برندسازی می‌توانیم برای خرج درآمدهای ارزی به‌صورت هوشمندانه برنامه‌ریزی و سیکل استفاده از منابع را برای بهره‌برداری ایجاد کنیم و  حتی می‌توان این ظرفیت را به کل اقتصاد و دیگر فعالیت‌ها منتقل کرد.

رئیس کمیته دیپلماسی اقتصادی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعتقاد بر اینکه بخشی عمده جریان به حرکت درآوردن دولت برای انجام کارهای مفید و سازنده، بر عهده سندیکاها است، گفت: امروز نوآوری‌های عرصه بین‌المللی در صنعت، لحظه‌ای است که ما  از آن عقب مانده و یا از آن بی‌اطلاع هستیم.

وی بیان کرد: برای جلوگیری از خام‌فروشی، باید کسانی که اهلیت دارند، در صف مقدم فعالیت‌های معدنی و تصمیم‌گیری‌های این بخش قرار گیرند.

مقتدایی تصریح کرد: کمیته دیپلماسی اقتصادی مجلس با توجه به اینکه یک سر موضوع معدن در کشور و بخشی از آن در خارج کشور است، این آمادگی را دارد که در بالاترین سطح به این بخش کمک کرده و زمینه‌سازی کند.

وی تأکید کرد: اگر بی‌توجهی به بخش دیپلماسی اقتصادی شود، در بخش امنیت و سیاست خارجی دچار کُندی خواهیم شد و باید ساختارسازی کنیم.