سریال دنباله‌دار رویارویی هپکو و واردات
سریال دنباله‌دار رویارویی هپکو و واردات

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، در طول سال‌های اخیر اعتراض کارگران هپکو و رسانه‌ای شدن آن باعث شد که صدای این صنعت به گوش مسئولان ارشد کشور برسد و اجازه ندهند که سرنوشتی محکوم به نابودی داشته باشند، درست است که در این بین و در مسیر احیای هپکو فراز و نشیب‌های […]

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، در طول سال‌های اخیر اعتراض کارگران هپکو و رسانه‌ای شدن آن باعث شد که صدای این صنعت به گوش مسئولان ارشد کشور برسد و اجازه ندهند که سرنوشتی محکوم به نابودی داشته باشند، درست است که در این بین و در مسیر احیای هپکو فراز و نشیب‌های بسیاری گریبان کارگران و شرکت  را گرفت، اما بالاخره روزنه هایی از امید به هپکو گشوده شد و قدری کارگران به آینده امیدوار شدند، اما هنوز شوک هایی به این صنعت وارد می شود که شاید اگر صنعتی دیگر جای هپکو بود تاب آن را نداشت.

هپکو پس از اینکه به تامین اجتماعی واگذار شد به یک اتفاق بزرگ چشم دوخت، تا حدودی هم در مسیر رونق قرار گرفت. تحقق این انتظارات از تامین اجتماعی می تواند نقطه عطفی برای این صنعت بزرگ باشد به همین دلیل تلاش بیشتری از سوی این سازمان برای بازگشت هپکو به دوران اوج لازم است.

این شرکت در ماه‌های اخیر با تلاش مجموعه مدیریتی خود موفق به عقد قراردادهای بزرگ شده است، اما مسلما در کنار به تولید نشستن، باید موانع و مسیرهای سنگلاخی در مسیر هم برداشته شود.

یکی از مهمترین دغدغه های هپکو پس از به تولید نشستن، واردات است، کارگران این شرکت همیشه از واردات گلایه داشته اند، چراکه ماشین آلات دست دوم به راحتی وارد کشور می‌شود و با قیمتی پایین در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد و همین امر باعث می شود که روند تولید ماشین آلات نو، با کیفیت و همخوان با شرایط کشور، مختل شود.

بارها در فضای مجازی شاهد ویدئوهای تحویل ماشین آلات معدنی از اسکله‌ها و بنادر مختلف کشور بوده ایم. ماشین آلات دست دومی همچون دامپتراک که توان ساخت آنها به شکل پروسه ای کامل در هپکو وجود دارد، وارد کشور می شود و همین امر نگرانی کارگران هپکو و مردم اراک را در پی داشته است.

منابع ارزی برای واردات ماشین‌آلات دست دوم به تاراج می‌رود

یکی از کارگران هپکو در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص شرایط کنونی که ماشین آلات به راحتی وارد کشور می‌شوند، چند سوال را از مسئولین امر مطرح کرد و گفت: با توجه به امکانات و توانمندی‌های منحصر بفرد شرکت هپکو، مسئولین چه حمایتی از محصولات معدنی قابل تولید در شرکت هپکو خواهند داشت؟

ابوالفضل رنجبر با بیان اینکه آیا مسئولین می توانند این قول را بدهند که تا پایان سال ۱۴۰۰ قرارداد تولید بخشی از محصولات مورد نیاز معادن را با هپکو منعقد کنند و برای سال ۱۴۰۱ برنامه تولید حدود ۵۰۰ دستگاه در هپکو تدوین شود، افزود: با توجه به سوابق درخشانی که شرکت هپکو در تامین ماشین آلات معدنی دارد، وقت آن نرسیده که برنامه ای جامع برای تامین این ماشین آلات استراتژیک از طریق این شرکت مادر تخصصی تدوین شود؟

وی تصریح کرد: این روزها ماشین آلات بسیاری وارد کشور می‌شوند که به دلیل کارشناسی‌های غلط بلا استفاده رها شده‌اند و صرفا ارز مملکت به تاراج رفته و سوال اینجاست که ایا بهتر نبود حداقل از ظرفیت کارشناسی هپکو برای این واردات استفاده شود؟

به گزارش ایسنا، واردات ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی در رده تولیدات هپکو از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ ممنوع شد و در بهمن ماه ۱۳۹۹، صادقی نیارکی معاون امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس ماده ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون امور معادن و مکاتبات صورت گرفته با معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، خواستار منع واردات محصولات دو پله بالاتر از رده تولیدات هپکو شده‌ایم؛ بنابراین به اندازه کافی در بحث واردات، حمایت‌های لازم از مجموعه واحدهای تولیدی تولیدکننده ماشین آلات صنعتی و معدنی صورت می‌گیرد و تنها ماشین‌آلاتی که تولید داخلی ندارند، امکان ثبت سفارش دارند.

با وجود چنین موانع قانونی و همچنین دستور شخص رییس جمهوری در ۱۸ آذرماه و در نشست با مجمع نمایندگان استان مرکزی مبنی بر ممانعت از واردات ماشین آلات مستعمل با قید فوریت، اما همچنان شاهد ورود ماشین آلات معدنی دست دوم به کشور هستیم و دقیقا مشخص نیست که چه زمانی راه واردات بسته می شود تا هپکو با خیالی آسوده از کابوس واردات، نفسی راحت بکشد.

چرایی دپوی ماشین‌آلات فاقد ثبت سفارش در گمرک بررسی شود

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری مرکزی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بازدید معاون امور معدنی وزارت صمت از هپکو در پنجشنبه گذشته، دغدغه اصلی هپکو و مسئولان را جذب سفارش برای این شرکت دانست و گفت: در بحث ماشین آلات معدنی باید حتما سیاست گذاری وزارت صمت به سمتی برود که از ظرفیت داخلی کشور از جمله هپکو استفاده شود.

حسن میرزاخانی با بیان اینکه در این بازدید توانمندی های شرکت از جمله خدمات پس از فروش معرفی و آشنایی بیشتری با پتانسیل هپکو شکل گرفت و حتی نظر معاون معدنی وزارت صمت نسبت به شرکت تغییر کرد، افزود: امیدواریم با پیگیری های استان و حمایت های وزارت صمت عقد قرارداد و سفارش برای هپکو صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات امروز شرکت های بزرگ اراک از جمله هپکو، ناشی از اقدامات ناصواب مدیران سال های گذشته است که استان و پرسنل شرکت‌ها را دچار مشکل کرده است، بیان کرد: یک سری ماشین آلات دست دوم در گمرکات کشور دپو شده است، در وهله اول باید مشخص شود که چطور این ماشین‌آلات وارد کشور شده است چراکه ثبت سفارش ندارند و مسلما این شرایط نشان از دست های پشت پرده و رانت‌ها دارد.

مصوبه ترخیص ماشین‌آلات باید لغو شود

میرزاخانی با اشاره به مصوبه اخیر گمرک مبنی بر ترخیص این ماشین‌آلات، تصریح کرد: بدنبال تصویب این مصوبه، استاندار به سرعت واکنش نشان داد و مکاتبه ای با رییس جمهوری و وزرا صورت گرفت و نگرانی ها را در خصوص اجرای این مصوبه اعلام کردیم و اعلام کردیم که اگر چنین اقدامی صورت گیرد ممکن است هپکو مجددا به شرایط قبل خود بازگردد و حتی سفر اخیر معاون معدنی وزیر صمت نیز پیرو همین مکاتبات و ابراز نگرانی‌ها صورت گرفت.

وی اضافه کرد: حتما باید روند واردات ماشین‌آلات فاقد ثبت سفارش به کشور، صدور مجوز ترخیص و دلیل رانت قائل شدن برای عده‌ای خاص روشن شود، استان خواستار لغو مصوبه گمرک است تا از تشدید مشکلات هپکو جلوگیری شود.

واردات فقط با مجوز وزارت صمت

سرپرست معاونت اقتصادی استاندار مرکزی با تاکید بر وجود موانع قانونی برای واردات محصولاتی که توان ساخت آن در داخل کشور وجود دارد، افزود: طبق قانون واردات کالایی که در کشور تولید می شود فقط با مجوز وزارت صمت ممکن است و باید از این پس این قانون با جدیت اعمال و اجرایی شود.

وی با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه هپکو توان تولید ندارد، تصریح کرد: متاسفانه امروز برخی از معدنکاران هنوز به توانمندی های هپکو باور ندارند، در حالی که با اطمینان باید گفت که هپکو ظرفیت تولید انواع ماشین آلات معدنی را دارد و در این شرایط نیازی به واردات نخواهد بود.

میرزاخانی تاکید کرد: خوشبختانه حساسیت بر موضوع هپکو در کشور زیاد است و امیدواریم که این حساسیت به نتایج مثبت برای رونق تولید در شرکت ختم شود.

هپکو تحت پوشش شرکت سرمایه‌گذاری شستا قرار گیرد

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری مرکزی با اشاره به سهامداری سازمان تامین اجتماعی در هپکو، گفت: در حال حاضر شرکت زیرمجموعه معاونت اقتصادی سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته است، اما پیگیریم که هپکو تحت پوشش شرکت سرمایه گذاری شستا به عنوان یک هلدینگ تخصصی قرار گیرد و مسلما شستا بهتر از یک معاونت می تواند هپکو را مدیریت کند.

به گزارش ایسنا، معاون امور معادن و فرآوری مواد وزیر صنعت که هفته گذشته از هپکو بازدید کرد از امید به هپکو برای توسعه کشور سخن گفت.

اعطای مجوز واردات بیش از ۵ دستگاه ماشین‌آلات معدنی در گرو قرارداد با هپکو

رضا محتشمی پور هپکو را یکی از بضاعت های صنعتی کشور عنوان کرد و اظهار کرد: امروز به حجم زیادی از ماشین آلات نیاز داریم و امیدواریم بتوانیم با کمک مجموعه هایی مثل هپکو سهم مناسبی از نیاز کشور را تامین کنیم.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزیر صنعت در خصوص واردات ماشین آلات معدنی نیز حرف های جدیدی زد و گفت: بر اساس مقررات موجود، واردات با عقد قرارداد با هپکو انجام می شود و این روند همچنان ادامه خواهد داشت. به این صورت که اگر درخواست واردات ماشین آلات معدنی بیش از ۵ دستگاه باشد، متقاضی باید با هپکو قرارداد ببندد و در این صورت به او مجوز واردات داده می شود. این متقاضیان در صورت ارائه مدارک این قرارداد می توانند مجوز واردات دریافت کنند.

محتشمی پور اضافه کرد: شبکه مدیریت واردات و صادرات ممکن است خطاهایی داشته باشد از جمله اینکه در مقاطعی واردات ماشین الاتی که مجوز نداشته انجام شده که شاید خیلی هم غیرمنتظره نبوده، در مجموع به میزانی که توان این مجموعه افزایش یابد نیاز به واردات کاهش پیدا می کند و در نتیجه تولید و اتکا به مجموعه هایی مثل هپکو بیشتر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، این روزها شرایط به شکلی پیش می رود که در عین وجود داشتن همه چیز در کشور، گویی هیچ چیز وجود ندارد، برای منع واردات قانون وجود دارد و کافی است که این قانون مجدانه اجرا شود، اما اجرایی نشدن این قانون در واقع خواب را در چشم هپکویی ها به کابوس تکرار روزهای تلخ گذشته تبدیل کرده است و ظاهرا تن لرزه در این صنعت تمامی ندارد.

آنچه معاون وزیر می گوید هم معلوم نیست چقدر بتواند درد واردات را برای هپکو درمان کند و باید منتظر ماند و دید چقدر قرارداد واردات با هپکو منعقد می شود.

اگر به گفته این مسئولان حساسیت نسبت به هپکو در کشور بالاست، قطعا به راحتی می توان هرگونه واردات محصولات تولیدی این شرکت را متوقف یا اینکار را به توان کارشناسی این شرکت واگذر کرد، معدنکاران را نسبت به توان ساخت در هپکو متقاعد و باورمند کرد و هر گونه ابزار قانونی را به کار گرفت تا بار دیگر هپکو زنده شود.