متوسط عمق اکتشاف منابع زیرزمینی در کشور ۵ متر است
متوسط عمق اکتشاف منابع زیرزمینی در کشور ۵ متر است

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، رضا محتشمی‌پور در دیدار با استاندار بوشهر اظهار کرد: بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد از عوامل غیرفعال بودن برخی از واحدهای معدنی کشور وجود معارضان محلی یا دستگاهی است که منجر شده تا سرمایه‌گذار امکان فعالیت نداشته باشد. وی اضافه کرد: اگر یک فعالیت معدنی به محیط […]

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، رضا محتشمی‌پور در دیدار با استاندار بوشهر اظهار کرد: بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد از عوامل غیرفعال بودن برخی از واحدهای معدنی کشور وجود معارضان محلی یا دستگاهی است که منجر شده تا سرمایه‌گذار امکان فعالیت نداشته باشد.

وی اضافه کرد: اگر یک فعالیت معدنی به محیط زیست منطقه خسارت وارد کرد پس از شناسایی میزان خسارت از سوی دستگاه مربوط باید این خسارت از محل یک درصد از درآمدهای واحدهای معدنی جبران شود.

به گفته محتشمی‌پور، موانع اکتشافی باید در مناطق برداشته شود تا از ظرفیت معدنی کشور به خوبی استفاده شود.

معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: اکنون متوسط عمق اکتشاف منابع زیرزمینی در کشور ۵ متر، دنیا ۷۵ و کشورهای پیشرفته بالاتر از ۲۰۰ متر است، با این حال در برخی از مناطق کشور نیز به صورت نقطه‌ای عمق اکتشاف به ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر رسیده است.

محتشمی‌پور عنوان کرد: برای نمونه در استان بوشهر عمده سرمایه‌گذاران حوزه معدن، توانایی اکتشاف بالایی برای دسترسی به مواد معدنی موجود در عمق‌های بسیار پایین نداشتند.

وی ادامه داد: در راستای توسعه پایدار نیاز است نگاه همزمان به حوزه‌های منابع طبیعی و محیط زیست، رفاه و توجه به نیازهای مردم و اقتصاد کشور صورت گیرد زیرا افراط و تفریط در هرکدام از این بخش‌ها منجر به رشد و توسعه ناپایدار می‌شود.

معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: توجه به حوزه محیط زیست خط قرمز در حوزه فعالیت‌های معدنی محسوب می‌شود و باید از تحمیل هر نوع خسارتی به محیط زیست به طور جد جلوگیری شود.

محتشمی‌پور بیان کرد: براساس قانون، ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن در مناطق هزینه می‌شود که این ظرفیتی برای توسعه زیرساخت‌های حوزه معدن است.