استفاده از ظرفیت معادن با بخش خصوصی به واقعیت می‌رسد
استفاده از ظرفیت معادن با بخش خصوصی به واقعیت می‌رسد

جلال رشیدی‌کوچی، نماینده مرودشت به خبرنگار کانی مگ، گفت: در ایران، ظرفیت بالایی در حوزه معدن وجود دارد که متاسفانه گاهی کار به دست افرادی می‌افتد که وصل به رانت هستند.متاسفانه از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بخش خصوصی آنچنان که باید استفاده نمی‌شود. وی افزود: اگر می‌خواهیم اقتصاد پویا داشته باشیم و یا به این سمت […]

جلال رشیدی‌کوچی، نماینده مرودشت به خبرنگار کانی مگ، گفت: در ایران، ظرفیت بالایی در حوزه معدن وجود دارد که متاسفانه گاهی کار به دست افرادی می‌افتد که وصل به رانت هستند.متاسفانه از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بخش خصوصی آنچنان که باید استفاده نمی‌شود.

وی افزود: اگر می‌خواهیم اقتصاد پویا داشته باشیم و یا به این سمت حرکت کنیم، باید اقتصاد را از دولت و شرکت‌های شبه‌دولتی گرفت و به بخش خصوصی که کارنامه موفق دارند، واگذار کرد.

نماینده مرودشت، تصریح کرد: دولت باید کوچک شود و بیش از پیش، روی نظارت بر کارها تمرکز کند. دولت وقتی از تصدی‌گری فاصله بگیرد، هم بخش خصوصی کار را سریع‌تر و به صرفه‌تر انجام می‌دهد و هم دولت با نظارت بیشتر مانع از آشفتگی اقتصاد می‌شود.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس اظهار داشت: فروش نفت چند سالی است که با چالش روبرو شده است، پس باید دنبال راهکار بود. از طرفی، ایران سهم بالایی از معادن دنیا را در اختیار دارد. کشورهای بسیاری خواهان مواد معدنی ما هستند و اگر ما کار فرآوری را هم انجام دهیم، ارزش‌افزوده‌مان به مراتب بیشتر هم خواهد شد. با برنامه‌ریزی اصولی می‌توانیم، درآمد حاصل از معادن را جایگزین فروش نفت کنیم.

نماینده استان فارس در پاسخ به اینکه، انتظار معدن‌داران و سرمایه‌گذاران این بخش از دولت چیست؟ گفت: نه تنها در این حوزه، بلکه بخش خصوصی در همه حوزه‌ها از دولت دو انتظار ویژه دارند؛ اول، رعایت عدالت. یعنی بخش خصوصی را رقیب دولت ندانند. دوم، تسهیل در صدور مجوز. گاهی صدور مجوز به قدری در روند پیچیده اداری گیر می‌کند که موضوع از حیز انتفاع می‌افتد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما به دولت سیزدهم اعتقاد داریم و منتظر اتفاقات خوب به نفع مردم هستیم. امیدوارم، وزارت صمت در دولت آقای رئیسی، حوزه معدن را ویژه و درآمدزا ببیند. هرچه در این بخش قوی‌تر ظاهر شویم، مشکل بیکاری در جامعه هم تا حدی رفع خواهد شد.

جدیدترین و به‌روزترین اخبار معدن و صنایع معدنی را در کانی مگ بخوانید.