توجه معدن‌دار به محیط زیست نباید کمتر از استخراج باشد
توجه معدن‌دار به محیط زیست نباید کمتر از استخراج باشد

مهدی اسماعیلی، نماینده میانه در مجلس یازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار کانی مگ در خصوص اینکه استخراج از معادن باعث لطمه‌زدن به محیط زیست شده است و چه باید کرد که ضررها در این بخش به حداقل برسد؟ گفت: معادن، ذخایر با ارزش یک ملت هستند که خوشبختانه در ایران، به فراوان وجود دارند؛ […]

مهدی اسماعیلی، نماینده میانه در مجلس یازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار کانی مگ در خصوص اینکه استخراج از معادن باعث لطمه‌زدن به محیط زیست شده است و چه باید کرد که ضررها در این بخش به حداقل برسد؟ گفت: معادن، ذخایر با ارزش یک ملت هستند که خوشبختانه در ایران، به فراوان وجود دارند؛ حتی بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی از این ظرفیت خدادادی محروم هستند و در اکثر مواقع، سودای این را دارند که مواد معدنی کشورهای جهان سوم را ارزان بخرند و در کشور خود فرآوری کنند.

وی افزود: پس، استخراج از معادن و فرآوری مواد معدنی و جلوگیری از خام‌فروشی باید نقشه راه مسئولان باشد؛ اما موضوع حائزاهمیت این است که استخراج از معادن، کاری ضدمحیط زیستی هست که البته یک اتفاق طبیعی است، از این‌رو معدن‌دار نباید فقط به فکر استخراج حداکثری بدون توجه به این مسایل باشد، یعنی معدن‌دار همان‌قدر که به استخراج بها می‌دهد باید به مسائل محیط زیستی هم توجه کند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: برقراری توازن بین استخراج از معادن و حفظ محیط زیست، کاری شدنی است. در این رابطه، هم دستورالعمل‌های داخلی موجود است و هم الگوهایی در خارج از کشور است که می‌توان از آن‌ها بهره برد. به عبارت ساده، راه و قانون مشخص است، اما عمل به آن اهمیت دارد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه استخراج از معادن، راهی برای کسب درآمد و اشتغال‌زایی است، گفت: کشور در شرایط مناسب اقتصادی نیست و نباید درآمدزایی و اشتغال را معطل گذاشت، اما حفظ و احیای محیط زیست هم برایمان مهم است، مخصوصاً زیست مردمی که در نزدیکی معدن سکونت دارند. عمل به قانون و نظارت مداوم، معدن‌دار را ملزم به حفظ محیط زیست می‌کند که امیدوارم این روال، همیشگی باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید به نقطه‌ای برسیم که مواد معدنی را فرآوری و صنعت خود را به سمت خودکفایی سوق دهیم. از این‌رو، باید یک کار تیمی صورت بگیرد که معدن‌دار هم بخشی از آن است. همه چیز در درآمد خلاصه نمی‌شود. مردم یک کشور از مسئولان تصمیم‌گیر خود، توقع پیگیری همه امور و حوزه‌ها را به بهترین شکل دارند. در ایران، مردمِ علاقه‌مند و حساس به محیط زیست کم نیستند و به طور کلی همه ما، باید به مسایل زیست محیطی برایمان مهم است. ما باید روندی را دنبال کنیم که معدن‌دار هم به معنای واقعی، خودش یکی از حافظان محیط زیست شود.