نبود طرح آمایش معدنی، عاملی برای عدم‌پیشرفت معادن
نبود طرح آمایش معدنی، عاملی برای عدم‌پیشرفت معادن

محمدرضا رضایی‌کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس به کانی مگ، گفت: ما پس از گذشت دهه‌ها، همچنان از داشتن یک طرح آمایش سرزمین در حوزه معدن محروم هستیم. به عبارت ساده، ما هنوز اطلاعات دقیقی نداریم که چه معادنی با چه ظرفیت‌هایی در کدام نقاط کشور موجود هستند.نبود طرح آمایش معدنی، عاملی برای عدم‌پیشرفت حوزه معادن […]

محمدرضا رضایی‌کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس به کانی مگ، گفت: ما پس از گذشت دهه‌ها، همچنان از داشتن یک طرح آمایش سرزمین در حوزه معدن محروم هستیم. به عبارت ساده، ما هنوز اطلاعات دقیقی نداریم که چه معادنی با چه ظرفیت‌هایی در کدام نقاط کشور موجود هستند.نبود طرح آمایش معدنی، عاملی برای عدم‌پیشرفت حوزه معادن است.

وی افزود: مرحله اول در شکوفایی اقتصاد، فهم درست موضوع است. وقتی اطلاعات اولیه و کلی را نداریم، چطور می‌خواهیم در حوزه معدن به درآمد حداکثری برسیم؟

نماینده مردم جهرم تصریح کرد: یکی از مهمترین وظایف دولت، اشتغال‌زایی است. با این همه معدن پرظرفیتی که در کشور است، راحت می‌توانیم بخشی از مشکل بیکاری کشور را حل کنیم، ولی متاسفانه چه در بحث اشتغال و چه در بحث بهره‌برداری از معادن، چون نقشه راه نداشتیم، کار با چالش روبرو شده است.

رییس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه همه دولت‌های پس از انقلاب از ظرفیت معادن غافل بودند، گفت: سال‌های مدیدی است که همه روی درآمدهای نفتی حساب می‌کنیم و بر این اساس، بودجه‌نویسی می‌شود. اگر در طول چهار دهه گذشته، حوزه معدن را ویژه می‌دیدیم، این ظرفیت غنی و موجود در کشور با درآمدهای بالایش می‌توانست اقتصاد کشور را نجات دهد.

رضایی یادآور شد: حقیقتاً در بحث اکتشاف، استخراج و بهره‌وری مواد معدنی، کم‌کاری جدی صورت گرفته است و امیدوارم در دولت سیزدهم این رویه تغییر پیدا کند، چون ادامه این مسیر یعنی ضربه به اقتصاد کشور.

وی در پایان خاطرنشان کرد: انتقاد دیگر، به موضوع واگذاری معادن است. بعضاً دیده شده که معادن به صورت رانتی به افرادی داده شده که به جای کار روی معدن، درگیر دلال‌بازی شدند. پیشرفت در حوزه معدن یعنی تمام تلاش‌ها صادقانه به چرخه تولید برسد. همین رویکرد منفی باعث شده بخش خصوصی واقعی هم با دیده تردید به این حوزه نگاه کند. دولت سیزدهم و آقای رییس جمهور بارها شعار مبارزه با فساد را مطرح کردند و ضرورت دارد در این حوزه هم، این شعار را به واقعیت تبدیل کنند.