ظرفیت بالای معادن می‌تواند باعث تحول اقتصادی شود
ظرفیت بالای معادن می‌تواند باعث تحول اقتصادی شود

عباس گودرزی، نماینده بروجرد در مجلس یازدهم به خبرنگار کانی مگ، گفت: یکی از ظرفیت‌های جدی و مغفول در کشور ما که باید آن را جزو دارایی و ثروت این سرزمین بدانیم «معادن» هستند. وی افزود: ما هم در استخراج و هم در فرآوری مواد معدنی و هم در واگذاری‌ها، عملکرد خوبی نداشتیم. چون این […]

عباس گودرزی، نماینده بروجرد در مجلس یازدهم به خبرنگار کانی مگ، گفت: یکی از ظرفیت‌های جدی و مغفول در کشور ما که باید آن را جزو دارایی و ثروت این سرزمین بدانیم «معادن» هستند.

وی افزود: ما هم در استخراج و هم در فرآوری مواد معدنی و هم در واگذاری‌ها، عملکرد خوبی نداشتیم. چون این سرمایه خدادادی می‌تواند اقتصاد کشور را تکان دهد باید با دقت‌نظر بیشتری کار را دنبال کنیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: ما در خصوص معادن کوچک و متوسط، گزارش‌های تلخی به دست‌مان رسیده است که حکایت از این دارد که تحویل مواد معدنی به تناژ با آنچه در واقع است، اختلاف قابل توجهی دارد.

گودرزی اظهار داشت:چند روز پیش، در قالب فراکسیون نظارت بر حُسن اجرای قوانین که با مرکز پژوهش‌های مجلس داشتیم، موضوعاتی را بررسی کردیم و قرار شد این جلسات مداوم باشد و خروجی آن، در جلسه‌ای با وزیر صمت مطرح شود، چون معتقدیم سرمایه معدنی در ایران به حقیقت می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود، به شرط شناسایی و متمرکزشدن درست روی موضوع.

وی با اشاره به اینکه در بروجرد ۲۱ معدن وجود دارد که سه تا  چهار تعداد از آن‌ها تعطیل و بقیه هم، مصالح ساختمانی است، افزود: اخیراً پنج معدن فلزی در شهرستان شناخته شده که سه عدد از آن‌ها، قابل توجه است و مدت‌هاست برای صدور پروانه اکتشاف تکمیلی بارها در وزارت صمت جلسه داشتیم و از سازمان ایمیدرو هم دعوت کردیم، اما متاسفانه دغدغه لازم برای شروع کار وجود ندارد.

نماینده مردم بروجرد گفت: اگر ظرفیت معادن در شهرستان بروجرد ویژه دیده شود، دریچه‌ای نو به سمت اشتغال‌زایی به روی ما باز خواهد شد و با این رویکرد، تحولی بزرگ در شهرستان رخ خواهد داد که متاسفانه در این رابطه، هم وزارت صمت‌های گذشته و هم وزارت صمت کنونی ضعیف عمل کردند و اگر تغییر رخ ندهد، حتماً از وزیر صمت دولت سیزدهم سوال خواهم کرد و او را به کمیسیون تخصصی می‌برم.

گودرزی در ادامه عنوان کرد: اصلاً متوجه نمی‌شوم چرا با وجود این ظرفیت بزرگ در شهرستان بروجرد و پیگیری‌های متععد ما، این موضوع تا امروز معطل مانده است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: اگر اراده جدی و جهادی باشد، شک نکنید این مزیت اقتصادی تبدیل به ثروت، بالارفتن ارزش پول ملی، کم‌شدن وابستگی به دیگر کشورها و در نهایت اقتدار ملی خواهد شد.