استارت‌آپ‌های معدنی باید شکل بگیرند
استارت‌آپ‌های معدنی باید شکل بگیرند

بابک اسماعیلی رییس کمیسیون معادن خانه‌ صمت ایران در گفتگو با کانی مگ، با اشاره به اینکه، برخی از کارشناسان حوزه معدن بر این باور هستند یکی از مهمترین چالش‌هایی که در این حوزه دیده می شود  استفاده نکردن از ابزارهای مدرن است، گفت: همچنان استفاده از ابزارهای سنتی ادامه دارد.قطعاً این هم یکی از […]

بابک اسماعیلی رییس کمیسیون معادن خانه‌ صمت ایران در گفتگو با کانی مگ، با اشاره به اینکه، برخی از کارشناسان حوزه معدن بر این باور هستند یکی از مهمترین چالش‌هایی که در این حوزه دیده می شود  استفاده نکردن از ابزارهای مدرن است، گفت: همچنان استفاده از ابزارهای سنتی ادامه دارد.قطعاً این هم یکی از مشکلات عدیده‌ای است که در بخش معدن وجود دارد. اینکه از ابزارآلات مدرن نمی‌توانیم استفاده کنیم به دو دلیل است؛ اول اینکه قیمت بسیار بالاست. کالایی که می‌خواهند در ایران تهیه کنند از گمرک رد می‌شود و هزینه گمرک بالایی دارد و اصولاً قیمت آن با رقم قابل توجهی بالاتر از آن چیزی است که در خارج از ایران می‌توانید بخرید، فروخته می‌شود.  به همین دلیل رشد استارت‌آپ‌های معدنی یک الزام است.

رییس کمیسیون معادن خانه‌ صمت ایران در خصوص مشکلات معدن، گفت: مشکل اساسی تحریم است اما دو نوع تحریم داخلی و خارجی داریم. تحریم خارجی تحریمی است که در سیستم‌های بین المللی گذاشته شده و امر ثابتی است که هماهنگ کردن آن راحت‌تر از تحریم داخلی به شمار می‌آید

وی ادامه داد: دستگاه XRF دستی که معروف‌ترین برند بازار به شمار می‌آید. اگر این برندها را خارج از ایران بخواهید تهیه کنید حدود یک میلیارد تومان می‌توانید، خریداری کنید. در ایران همین دستگاه ولی جنس چینی را بالای یک میلیارد تومان می‌توانید خریداری کنید. یعنی دستگاه امریکایی قیمت معادل با جنس چینی داخل ایران است.

اسماعیلی تصریح کرد: موضوع دیگر اینکه ما تحریم هستیم و خیلی از این ادوات را کشورهایی که تولید می‌کنند اصلاً حق فروش به ما را ندارند. کشورهای جهان اولی این محصولات را تولید می‌کنند و این دستگاه‌ها را بخواهیم بخریم باید فرمی پر کنید که مصرف کننده نهایی کیست و بعداً اگر دریابند شرکتی که این کالا را خریده تحریم می کنند. به همین دلیل به راحتی به ما فروخته نمی‌شود. اگر یک قدم عقب‌تر برویم که هنوز در استفاده از ادوات به آنجایی نرسیدیم که بگوییم می‌خواهیم ادوات های‌تک استفاده کنیم. در ادوات لوکت هم به دلیل بالا بودن قیمت توان استفاده آن را نداریم.

رییس کمیسیون معادن خانه‌ی صمت ایران براین باور است: در بخش خصوصی قدم های زیادی بین معادن متوسط و کوچک و حالت خوبی که می‌تواند وجود داشته باشد، برداشته‌اند. آیا ادوات اولیه همچون لودر، بیل مکانیکی، کمپرسی، دستگاه‌های حفاری و غیره که ادوات مدرن نیستند و معمولی هستند، تامین شده است که سراغ ادوات های‌تک برویم؟ تصور من این است که پله پله جلو برویم قبل از اینکه تکنولوژی‌های روز برسیم باید ببینیم آیا می‌توانیم نزدیک شویم و بگوئیم ماشین‌آلات معدنی در معادن متوسط و کوچک متوسط سن آنها ۱۰ سال است و بعد سراغ این بیاییم که ماشین‌آلات را به متوسط سن ۳ یا۲ سال برسانیم و بعد سراغ ادوات های تک برویم.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: در ایران متوسط عمر ماشین‌آلات در معادن متوسط و کوچک بین بیست و سی سال است. اگر گمرک یک معدنکار را به صورت تولیدکننده ببیند، آدم‌هایی که سیاست‌گذاری‌های گمرکی را می‌کنند یعنی در شروع کار ابزاری را با دو برابر قیمت به دست این معدن‌کار برسانند و این ابزار با قیمت عادی به دست معدنکار برسد، به او اجازه واردات دهیم و این پول را در تولید درصدی مالیات دریافت کنیم نه اینکه همان ابتدای کار از هر کاری که بخواهد انجام دهد پولی گرفته شود.

او اظهار کرد: اولویت اولیه ما از بُعد ماشین‌آلات دستگاه‌های های‌تک نیست بلکه هر چه به روزتر شدن یا نو شدن دستگاه‌های معدنی با قیمت پائین‌تر است حتی در قدم اول نمی‌توانیم دستگاه‌ها را نو کنیم. اگر واردات این دستگاه‌ها آزاد شود، بدون هیچ گمرکی ابتدا باید سراغ دستگاه‌هایی برویم که در ایران است کنار بگذاریم و دستگاه‌های کهنه‌ای را از بیرون ایران وارد کنیم که کار بهتر کنند. بیل مکانیکی ۴۰۰ در ایران را حداقل قیمتی که در سال ۲۰۱۰ وجود داشت زیر ۶-۵ میلیارد تومان باشد. همین بیل را در امارات یک میلیارد تومان می‌توان تهیه کرد. این اولویت بزرگتری است تا ادوات‌های تک تهیه کنیم.

رییس کمیسیون معادن خانه‌ی صمت ایران با اشاره به بحث تحریم‌ها و اینکه چقدر در صنعت معدن تاثیر می‌گذارد، پاسخ داد: مشکل اساسی تحریم است اما دو نوع تحریم داخلی و خارجی داریم. تحریم خارجی تحریمی است که در سیستم‌های بین المللی گذاشته شده و امر ثابتی است که هندل کردن آن راحت‌تر از تحریم داخلی به شمار می‌آید. تحریم داخلی تحریمی که دائم عوض می‌شود، هر روز یک قانون جدید بدان اضافه می‌شود. ظاهرا شخصی دستگاه اندازه گیری امریکایی را وارد کرده ولی در گمرک اجازه ورود داده نشده مبنی براینکه این امریکایی است و مجبور شد این را بازگرداند و از مسیر دیگری وارد کند.

او در ادامه افزود: متاسفانه از این دست مشکلات زیاد است. به نظر من، تحریم داخلی بدتر از تحریم خارجی است به دلیل اینکه خودزنی می‌کنیم. قدری حکومت ساده بگیرد و قدری اجازه دهند خشک‌ها همراه ترها نسوزند بهتر است. به جای اینکه گمرک را ببندیم مدتی گمرک را باز کنیم و اجازه دهیم دلالی‌ها انجام شود و آن کسانی که معدنکار واقعی هستند کار کنند. اگر می‌توانستیم ماشین آلات را وارد کنیم دستگاه‌ها در فضای معدنی کمک کننده هستند.

وی  در ادامه تاکید کرد: در کار معدن یک نقطه اتصال صنعت به دانشگاه یا علم به عمل وجود دارد. علمی که افراد کسب کرده‌اند عملی می‌شود. اصولا این نقطه باید از دل استارت‌آپ‌ها دربیاید. سیستم معدنی ما در واحدهای خصوصی یک سیستم بسیار سنتی است. اصولا استارت‌آپ‌های بزرگی در بحث معدنی نداریم یا اگر داریم روی نقاط ضعف بزرگ معدنی دست نگذاشته اند و در موارد خاص دست می‌گذارند.

اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر من معدن‌کار هستم و تاکنون استارت‌آپی در این زمینه به من پیشنهاد نکرده است و باید پیشنهادی عملی باشد. به نظر من،استارت‌آپ‌های معدنی باید شکل بگیرند. معدنکار ۸۰ ساله اعتقادی به بحث استارت‌آپ ندارد و باید ببینیم بخش معدن و معدنکارهای خصوصی ما اصولاً اعتقاد به کار استارت‌آپی دارند یا خیر؟ اصولا باید به این توجه کنید که معدنکار خصوصی توان پولی و… دارد یا خیر. این مسئله مهمی است. بسیاری از معادن در هزینه روزمره خود مانده‌اند. در هزینه سوخت، کارگران و غیره مانده‌اند. این را نمی‌توان توقع داشت که به این مسئله فکر کنند.