برنده مزایده معدن مس جانجا سیستان و بلوچستان مشخص شد
برنده مزایده معدن مس جانجا سیستان و بلوچستان مشخص شد

به گزارش از کانی مگ، به نقل از ایرنا، حسین مدرس‌خیابانی روز دوشنبه در نشست با مسوولان و کارشناسان سازمان صنعت‌، معدون و تجارت استان با بیان اینکه باید شرکت سرمایه‌گذاری برای واگذاری ۴۰ درصد سهام به مردم تشکیل شود اظهارداشت: کنسرسیوم برنده مزایده در خط انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان سرمایه […]

به گزارش از کانی مگ، به نقل از ایرنا، حسین مدرس‌خیابانی روز دوشنبه در نشست با مسوولان و کارشناسان سازمان صنعت‌، معدون و تجارت استان با بیان اینکه باید شرکت سرمایه‌گذاری برای واگذاری ۴۰ درصد سهام به مردم تشکیل شود اظهارداشت: کنسرسیوم برنده مزایده در خط انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان سرمایه گذاری و مشارکت کند.

 استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: ورود بنگاه‌های بزرگ صنعتی و معدنی به این استان باعث تبدیل منابع به ثروت و توزیع متناسب سرمایه می‌شود. 
وی با اشاره به علاقه‌مندی بخش خصوصی به فعالیت در معدن «جانجا» در پی اقدامات اکتشافی ایمپاسکو افزود: برای فعال سازی معدن «جانجا» قرارداد ۲۵ ساله امضا می‌شود، سال دوم تا پنجم (حداکثر تا انتهای ۱۴۰۵) احداث و راه اندازی پروژه خواهد بود و بهره‌برداری از معدن تا حداکثر ابتدای ۱۴۰۶ پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: در راستای فعالسازی معدن فراخوان جذب سرمایه گذار با هدف تولید سالانه ۱۳۰ هزار تن کنسانتره مس و محصولات جانبی انجام شد که ۱۵ شرکت کنسرسیوم در این مزایده شرکت کردند اما سه شرکت کنسرسیوم با توجه به حجم سرمایه گذاری، اهلیت مالی و فنی حائز صلاحیت شده بودند که از میان آنها کنسرسیوم برنده انتخاب شد.

مدرس خیابانی ادامه داد: همچنین مدل استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی های مردمی سیستان و بلوچستان برای سهامدار کردن مردم در این معدن نیز ارائه می شود.

وی خاطرنشان کرد: معدن «جانجا» با شروع پروژه تا ۱۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم و تا ۶ هزار نفر اشتغال غیر مستقیم خواهد داشت.
گفتنی است، معدن مس و طلای جانجا که در شهرستان نیمروز واقع شده و از معادن کلاس جهانی محسوب می‌شود، با ذخیره‌ای بالغ بر یک میلیارد تن به یکی از بزرگ‌ترین معادن کشور تبدیل خواهد شد. این معدن قبلاً در اختیار ایمپاسکو بوده است که این شرکت ۸۰ هزار متر حفاری در این محدوده با بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش حفاری در معدن «جانجا» انجام داده است و همین رقم سبب علاقه‌مندی بخش خصوصی برای فعالیت در این معدن شده است.