امنیت کارگران معادن یک حق بشری است
امنیت کارگران معادن یک حق بشری است

بهروز محبی، نماینده سبزوار در مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار کانی مگ، در خصوص لزوم هرچه بیشتر تامین امنیت کارگران معادن، گفت: امروزه در تمام دنیا حوزه امنیت یک مسئله بنیادین و یک حق بشری است که وقتی کارگر در شرایط سختی قرار می‌گیرد تا کار کند قطعاً باید قواعد و قوانینی تعریف شود […]

بهروز محبی، نماینده سبزوار در مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار کانی مگ، در خصوص لزوم هرچه بیشتر تامین امنیت کارگران معادن، گفت: امروزه در تمام دنیا حوزه امنیت یک مسئله بنیادین و یک حق بشری است که وقتی کارگر در شرایط سختی قرار می‌گیرد تا کار کند قطعاً باید قواعد و قوانینی تعریف شود که امنیت او کاملاً تضمین شود.

وی افزود: مثلاً کارگری اگر در کارخانه یا معدنی است که با سنگ‌های اورانیومی و تشعشعات مواجه است حتماً باید پوشش و لباس او طوری باشد که تشعشعات اثرات منفی روی او نگذارد و اگر خطری او را تهدید می‌کند کاملاً به حداقل برسد و فضا از هر جهت برای او ایمن شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: در مورد بیمه شدن نیز باید قوانین محکمی وجود داشته باشد که اگر خسارتی به کارگر وارد شد یا ضرب و جرحی اتفاق افتاد «بیمه» کامل حق او را پرداخت کند و فرد از این حمایت مطمئن باشد.

محبی اظهار داشت: در حال حاضر، این موارد مغفول وارد شده و وزارت صمت وظیفه دارد در مسیری که وجود دارد با سایر نهادهایی که متولی امر هستند این دغدغه‌ها را با دقت کنترل کنند.

نماینده سبزوار افزود: اطلاع دقیقی ندارم که آیا تا به حال در این زمینه از کشورهای پیشرفته الگوبرداری شده است یا خیر، ولی می‌دانم که امروزه لازم نیست حتماً حضوری به آن کشورها برویم تا دستاوردهای آن‌ها را به دست آوریم، بلکه می‌توانیم خیلی از اطلاعات را از فضای مجازی کسب کنیم.

وی یادآورد شد: ما باید متخصصینی در این زمینه داشته باشیم که حتماً تحصیلات‌شان در حوزه ایمن‌سازی و امنیت بوده باشد و اطلاعات‌شان مدام به روز شود. هم از نزدیک به کشورهای مختلف بروند و ببینند و هم، همه جوانب را رصد کنند.

محبی گفت: اگر نقص در قوانین وجود دارد باید افرادی که در خط مقدم هستند و این سلامت را تضمین می‌کنند بگویند تا مجلس به موضوع ورود کند. به نظر من، در کشورمان کمبود قانون نیست، بلکه عدم‌اجرای قانون است. بیشتر مشکلات ما نظارتی و کنترلی است. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: کارشناس مهندسی که تحصیلاتش در حوزه امنیت است، باید دائماً در منطقه‌های معدنی نظارت کند که آیا مجموعه‌ای که در حال کار است، قوانین را رعایت می‌کنند یا خیر؟