اینترنت اشیا صنعتی(IIoT) مسیر هوشمندسازی معادن را هموار می‌کند
اینترنت اشیا صنعتی(IIoT) مسیر هوشمندسازی معادن را هموار می‌کند

کانی مگ، محمد قهرمانی کوشان- خوشبختانه استخراج با ابزارها و فناوری‌های جدیدی که در حال حاضر تأثیر قابل‌توجهی بر صنعت معدن داشته‌اند، بخشی از چالش‌ها برطرف شده است. هوشمندسازی معادن راه‌حل‌هایی برای پایداری، کارایی، بهره‌وری، افزایش ایمنی و سودآوری کلی در معدن ارایه کرده است. یکی از بزرگترین و سودمندترین پیشرفت‌ها در بخش استخراج، پذیرش […]

کانی مگ، محمد قهرمانی کوشان- خوشبختانه استخراج با ابزارها و فناوری‌های جدیدی که در حال حاضر تأثیر قابل‌توجهی بر صنعت معدن داشته‌اند، بخشی از چالش‌ها برطرف شده است. هوشمندسازی معادن راه‌حل‌هایی برای پایداری، کارایی، بهره‌وری، افزایش ایمنی و سودآوری کلی در معدن ارایه کرده است. یکی از بزرگترین و سودمندترین پیشرفت‌ها در بخش استخراج، پذیرش اینترنت اشیا صنعتی(IIoT) بوده است.

IIoT  یا همان اینترنت اشیا صنعتی چیست؟

در یک تعریف ساده می‌توان گفت، اینترنت اشیا به میلیاردها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان گفته می‌شود که به اینترنت متصل هستند و اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند و با کاربر و سایر دستگاه‌های متصل به اشتراک می‌گذارند.

در صنعت معدن اینترنت اشیا صنعتی بسیار پرکاربرد شده است، اینترنت اشیا صنعتی (IIoT)  با گسترشی ارتباط میان ماشین‌های سنگین، وسایل نقلیه، تجهیزات و دستگاه‌های مورد استفاده در یک سایت معدن منجر به هوشمندسازی معادن می‌شود.

اتصال این دستگاه‌ها، ماشین‌ها، وسایل نقلیه و تجهیزات امکان جمع‌آوری، تبادل و تجزیه و تحلیل پیشرفته داده‌ها را فراهم می کند. سپس به نرم افزار موجود در محل معدن بازگردانده می‌شود تا تصویر واضحی از کل عملیات استخراج را که در زمان واقعی انجام می‌شود، نشان دهد.

داشتن تمام این بینش‌ها به سایت‌های معدنی  اجازه می‌دهد تا بسیاری از فرآیندها و عملیات خود را بهینه و حتی خودکار کنند.

اینترنت اشیا صنعتی( IIoT ) را می‌توان در سراسر زنجیره ارزش استخراج از ایمنی کارگران و تجهیزات، نظارت و ردیابی خودرو، یادگیری ماشین و روباتیک استفاده کرد.

معادنی که از راه دور و در زمان واقعی از طریق تعدادی حسگر یا دستگاه، می‌توانند فرآیندهای گران قیمت، ناکارآمد یا خطرناکی را که معمولاً به صورت دستی یا مکانیکی انجام می‌شود به دیجیتال تبدیل کنند.همچنین این امکان را فراهم می‌کند تا معادن، کارآمدتر، ایمن‌تر، سودآورتر و پایدارتر کردن عملیات را تجربه کنند.

اینترنت اشیا صنعتی ( IIoT ) و معادن هوشمند

بخش معدن تجزیه و تحلیل علمی پیشرفته را با نیروی پرقدرت ماشین‌آلات سنگین و نیروی انسانی ترکیب می‌کند تا در بالاترین سطح مواد معدنی ضروری روی زمین را کشف کند؛ بنابراین، می‌توان گفت، شاید معدنکاری صنعتی است که با بالاترین عواقب خطا، هم از نظر ایمنی انسانی و هم از نظر سودآوری شدید مواجه است.

در حال حاضر با استفاده از اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) و فناوری‌های پیشرفته، صنعت معدن می‌تواند ریسک را در سراسر زنجیره ارزش کاهش و با تبدیل شدن به یک معدن هوشمند، بهره‌وری و پایداری را افزایش دهد.

معادن هوشمند با استفاده از اینترنت اشیا صنعتی ( IIoT) با جمع‌آوری مقادیر زیادی از داده‌ها آنها را تحلیل کرده و برای معدن یک بینش علمی ایجاد می‌کنند. استفاده از اینترنت اشیا صنعتی در معادن هوشمند، مزایای زیادی از جمله بهبود عملکرد، بهره‌وری و کاهش زمان توقف برنامه‌ریزی نشده را به ارمغان می‌آورند.

نظارت بر تجهیزات سایت معدنی با اینترنت اشیا صنعتی(IIoT)

با استفاده از حسگرها، دستگاه‌ها و سایر سخت‌افزارها، می‌توان داده‌های فراوانی در مورد نحوه عملکرد تجهیزات جمع‌آوری کند. استفاده از این داده‌ها برای کشف روش‌های مقرون به صرفه‌تر برای اجرای عملیات معدنی کاربرد فراوانی دارد.

استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط اینترنت اشیا صنعتی(IIoT) به سایت‌های معدنی کمک می‌کند تا پیش‌بینی کنند که تجهیزات چه زمانی به تعمیر و نگهداری نیاز دارند، با استفاده از این ویژگی  می‌توان از آن برای جلوگیری از هرگونه خرابی غیرمنتظره  استفاده کرد. این موضوع منجر به صرفه‌جویی در هزینه و افزایش ایمنی می‌شود.

کاهش خطرات انسانی در معادن با اینترنت اشیا صنعتی(IIoT)

اینترنت اشیا صنعتی(IIoT) می‌تواند فناوری‌های هوش مصنوعی را قادر به درک و شناسایی هرگونه تغییر یا خطای کند. در برخی موارد می‌تواند به طور مستقل بدون نیاز به حضور انسان آن را برطرف کند. همچنین می‌تواند جنبه بلاتکلیفی یا خطای انسانی را در مواجهه با یک موقعیت پرفشار مانند شرایط اضطراری با اتخاذ یک تصمیم بهبودیافته و سریع بر اساس همه داده‌ها حذف کند.

به عنوان مثال، نظارت بر تهویه معدن و سطوح سمی معادن از طریق سنسورهای موجود در تجهیزات در سراسر سایت معدن از مزایایی وجود اینترنت اشیا صنعتی است. وجود این فناوری سایت معدنی را قادر به تنظیم خودکار سطوح به حالت ایمنی بدون خطر جان انسان می‌کند. در هر صورت که نمی‌تواند خطاها را پیش بینی و هشدار دهد؛ اما ایمنی و  کارایی را افزایش می‌دهد.

این فناوری به گونه‌ای است که امکان ادغام حسگرهای پیشرفته و فناوری ردیابی را فراهم می‌کند و در عین حال نگرانی‌های ایمنی و عملیاتی مربوط به کاربردهای واقعی در معادن را در نظر می‌گیرد.

کاهش عدم قطعیت با اینترنت اشیا صنعتی

در حال حاضر نرم‌افزاری طراحی شده است یک شبیه‌سازی سه بعدی دقیق از محیط تهویه شما با گرافیک‌های متحرک بی‌درنگ ایجاد می‌کند که مجاری هوایی واقعی را با جریان‌های هوای بی‌درنگ و فن‌های متحرک نشان می‌دهد. این باعث می شود تا تصوری شبیه به زندگی ایجاد شود که به راحتی پیچیدگی های معدن را کارآمدتر نشان می‌دهد.

اینترنت اشیا صنعتی امکانات متعددی برای سایت‌های معدنی ایجاد می‌کند، برای مثال اپراتورهای استخراج با استفاده از اتوماسیون و فناوری‌های دیجیتال، درک عمیق تری از سایت، منابع و عملیات خود به دست خواهند آورد. کاهش عدم قطعیت، بهینه سازی عملیات، پیش بینی مسائل، افزایش ایمنی، افزایش بهره وری سوخت و در نهایت صرفه جویی در هزینه همگی از نتایج وجود اینترنت اشیا صنعتی در معادن است.

اینترنت اشیاصنعتی و کنترل حضور افراد؛ کلید مهندسی کارکنان و محل کار

با نصب حسگر‌های بی‌سیم در نقاط استراتژیک و اطراف ساختمان، داده‌‎های مربوط به حضور کارکنان در زمان واقعی به یک سیستم مدیریت مبتنی بر ابر ارسال می‌شود.

این حسگر‌ها ‌می‌توانند داده‎‌های مربوط به ورود و خروج را جمع آوری کنند، تعداد افراد را بشمارند و نشان دهند که ورود به هر منطقه با توجه به تعداد افراد حاضر در آن، ایمن است یا نه. این سیستم را می‌توان در مناطق پرتردد معادن و نقاطی که کارگران بیشتری در آن فعالیت می‌کنند، به کار برد.

تمام این داده‎‌ها می‌توانند برای کمک به مدیران و کارمندان جهت شناسایی بهترین روش استفاده از فضای محل کار به کار گرفته شوند. علاوه بر این، با استفاده از این داده‎‌ها می‎‌توان بهترین زمان برای نظارت و مرتب‎ سازی اتاق‎‌ها را شناسایی کرد که موجب افزایش بهداشت و همچنین بر هم نخوردن تمرکز کارکنان می‌شود.