اگر قلب‌مان برای ایران می‌تپد باید معادن را دریابیم
اگر قلب‌مان برای ایران می‌تپد باید معادن را دریابیم

قاسم ساعدی، نماینده مردم دشت‌آزادگان و هویزه در مجلس یازدهم به خبرنگار کانی مگ، گفت: در مملکتی زندگی می‌کنیم که حدد ۹ درصد منابع دنیا را در اختیار دارد، اما مرتب شاهد کوچک‌شدن سفرهای مردم هستیم که این به دلیل عملکرد ضعیف مدیران در سالیان گذشته بوده است.وی افزود: وابستگی بیش از اندازه به نفت، […]

قاسم ساعدی، نماینده مردم دشت‌آزادگان و هویزه در مجلس یازدهم به خبرنگار کانی مگ، گفت: در مملکتی زندگی می‌کنیم که حدد ۹ درصد منابع دنیا را در اختیار دارد، اما مرتب شاهد کوچک‌شدن سفرهای مردم هستیم که این به دلیل عملکرد ضعیف مدیران در سالیان گذشته بوده است.
وی افزود: وابستگی بیش از اندازه به نفت، کار اقتصاد را مختل کرد. به عبارتی خیلی‌ها دنبال کار سخت نبودند و خام فروشی را بهترین راه برای درآمدزایی دیدند در حالی که این رویکرد در بلندمدت تبعات منفی خودش را به ما نشان می‌دهد، هرچند که همین روزها هم اثرات منفی آن نمایان است.
نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: در ایران، معادن زیاد و متنوعی وجود دارد و مواد معدنی حاصل از آن، نیاز بسیاری از کشورها از جمله خودمان است. از طرفی، همه می‌دانیم که سود حداکثری از مواد معدنی زمانی حاصل می‌شود که فرآوری، روی آن انجام شود و خالی از لطف نیست که مسئولان امر بیایند و گزارش دهند تا مردم بدانند در چند دهه اخیر چقدر زیرساخت‌ها برای تحقق این امر صورت گرفته است.
عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان اظهار داشت: بهره‌گیری از ظرفیت معادن چند ویژگی دارد. اول، اشتغال‌زایی. دولت‌ها باید کلی تحقیق کنند و در انتها با تخصیص اعتبار روی به اشتغال‌زایی بیاورند. حال این امکان با سپردن کار معادن به اهلش در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود، مخصوصاً اشتغال‌زایی بومی. اگر این رویکرد در پیش گرفته شود، کمتر شاهد رهسپار شدن جوانان به پایتخت برای کار کردن خواهیم بود. دوم، ارزآوری. چند سالی است که درگیر تحریم‌های حداکثری و ظالمانه هستیم، جای تعجب دارد که نسبت به ظرفیت معادن بی‌توجه هستیم در حالی که این ظرفیت می‌تواند یکی از راه‌های نجات اقتصاد باشد. سوم، ایجاد زیرساخت‌ها در کشور. اگر فرآوری مواد معدنی را در دستور کار قرار دهیم خیلی از زیرساخت‌های کشور را می‌توانیم ایجاد کنیم و این یعنی خودکفایی.
ساعدی یادآور شد: هر کجا پول باشد، امکان فساد وجود دارد و هر کجا که ظرفیت باشد، اما کار جلو نرود، یعنی کار، رانتی واگذار شده است. مردم چند سالی است که زندگی روزمره برایشان سخت شده است و رهبر معظم انقلاب هم به همین واسطه، شعارهای سال را اقتصادی انتخاب می‌کنند تا هشدار و تلنگری به مسئولان باشد. اینکه چرا ظرفیت معدن را در ایران جدی نمی‌گیریم و کار در این بخش را اصولی جلو نمی‌بریم جای تعجب دارد. در این دهه‌ها می‌شد درآمد ارزی بالایی از معادن داشته باشیم، اما اگر همین امروز هم به خودمان بیاییم و این بخش را دریابیم باز هم جای شکر دارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: مردم از تصمیم‌گیران انتظار دارند و اگر مسئولان قلب‌شان برای ایران می‌تپد باید ظرفیت‌هایی مثل معدن را ویژه ببینند. از این‌دست ظرفیت‌ها در کشور کم نیست، مثلاً ما پتانسیل دریا داریم، اما اقتصاد دریا محور نداریم که جای تاسف دارد. از این‌رو از دولت سیزدهم و شخص رییس جمهور می‌خواهم طرحی نو دراندازند تا رضایت مردم حاصل شود.