استانداران باید اختیارات تصمیم‌گیری در خصوص معادن را داشته باشند
استانداران باید اختیارات تصمیم‌گیری در خصوص معادن را داشته باشند

سیدکریم حسینی، نماینده مردم اهواز در مجلس یازدهم به خبرنگار کانی مگ، گفت: در کشور معادن مقیاس کوچک زیادی داریم که آن‌ها هم از اهمیت بالایی برخوردارند و دولت و وزارت صمت باید نگاه ویژه‌ای داشته باشند. وی افزود: در وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالعاتی در خصوص آمایش سرزمین در حوزه معدن شکل گرفته […]

سیدکریم حسینی، نماینده مردم اهواز در مجلس یازدهم به خبرنگار کانی مگ، گفت: در کشور معادن مقیاس کوچک زیادی داریم که آن‌ها هم از اهمیت بالایی برخوردارند و دولت و وزارت صمت باید نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: در وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالعاتی در خصوص آمایش سرزمین در حوزه معدن شکل گرفته است و امیدوارم اثرات این مطالعات در برنامه‌ریزی مخصوصاً برای معادن مقیاس کوچک و متوسط دیده شود.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: یکی موضوعاتی که در دستور کار وزارت صمت قرار گرفت و جای تقدیر دارد این است که مطالعه دقیق و ریزبینانه انجام شده است. یعنی بررسی شده که ظرفیت معدنی هر استان و حتی شهرستانی چقدر است. وقتی مطالعه و آمارها دقیق باشد می‌توان برنامه‌ریزی اصولی داشت و خروجی لازم از کار را گرفت.

نماینده مردم اهواز اظهار داشت: برخی معادن و مخصوصاً معادن با مقیاس کوچک، نیازمند دریافت تسهیلات و البته حمایت دولت در ایجاد زیرساخت‌ها دارند. این مطالبه ما نمایندگان هم هست و خوشبختانه این امور در دستور کار دولت هم می‌باشد که با اصلاح قانون معادن، ان‌شاالله کارها بیشتر در ریل خود قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه در خصوص معادن باید حق استان‌ها ادا شود، گفت: یکی از تاکیدات ما، رعایت عدالت است. اگر معدنی در شهرستانی هست باید حق مردم آن شهرستان و استان را چه در رابطه با درآمد و چه در رابطه با اشتغال از آن، محقق کرد.

حسینی در پایان خاطرنشان کرد: در هر حوزه‌ای باید به استانداران اختیارات بیشتر داد؛ از جمله در حوزه معدن. استاندار به عنوان رییس اجرایی یک استان باید قدرت تصمیم‌گیری در خصوص ظرفیت‌های استان را داشته باشد. معدن یک حوزه پول‌ساز است که می‌تواند اقتصاد استان‌های دارای این ظرفیت را متحول کند. نباید مرتب چشم و گوش‌ها منتظر دریافت اجازه از پایتخت باشد. با خبرهایی که ما داریم در دولت سیزدهم این رویکرد لحاظ شده و اثرات آن در بودجه ۱۴۰۱ هم دیده خواهد شد.