تعارضات قانونی مسیر رشد معادن کشور را کند کرده است
تعارضات قانونی مسیر رشد معادن کشور را کند کرده است

علیرضا پاک فطرت، نماینده شیراز در مجلس یازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار کانی مگ در خصوص اینکه تعارضات قانونی چقدر مسیر اقتصاد به خصوص بخش معادن کشور را پیچیده کرده است؟ گفت: قانون اگر روان نباشد، کار کُند می‌شود و این چالش در اقتصاد خود را بیشتر نشان می‌دهد. وی افزود: برخی موضوعاتی که […]

علیرضا پاک فطرت، نماینده شیراز در مجلس یازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار کانی مگ در خصوص اینکه تعارضات قانونی چقدر مسیر اقتصاد به خصوص بخش معادن کشور را پیچیده کرده است؟ گفت: قانون اگر روان نباشد، کار کُند می‌شود و این چالش در اقتصاد خود را بیشتر نشان می‌دهد.

وی افزود: برخی موضوعاتی که تحت عنوان تعارضات قانونی مطرح می‌شود، به‌واسطه تعارض منافع‌ها حاصل شده است. هرچند ضد و نقیض بودن قانون بدون توجه به موضوع ذکر شده هم وجود دارد و از طرفی، تفسیرهای گوناگون قانون توسط دستگاه‌های مختلف هم از قدیم تا امروز بوده و هست.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: به جز تعارضات قانونی، وجود رانت هم کار را سخت و پیچیده کرده است. به طور مثال در حوزه معدن، فردی برای مجوز اقدام می‌کند، اما منابع طبیعی یا محیط زیست با او موافقت نمی‌کنند، ولی فردی دیگر با همان ویژگی‌ها پیش قدم می‌شود و مجوز را کسب می‌کند. این‌دست موضوعات، لطمه زیادی به اعتماد جامعه می‌زند و اقتصاد پویا در این سیستم شکل نخواهد گرفت.

رییس مجمع نمایندگان استان فارس اظهار داشت: سال‌هاست حرف از شفافیت زده می‌شود، اما در میدان عمل خیلی خبری از آن نیست. یکی از عمده وظایف مجلس، وضع قانون به صورت شفاف، روان و به روز هست. هرچه در این مسیر حرکت کنیم، برکات این رویکرد در خروجی کارها دیده خواهد شد.

پاک فطرت یادآور شد: شفاف سازی در حوزه معدن یک اصل ضروری است. در این چند سال اخیر، که اقتصاد ایران به واسطه تحریم‌ها و عدم فروش نفت، لطمه جدی دیده، حساسیت کار بر روی معادن بیش از پیش شده است. وقتی نگاه‌ها به موضوعی بیشتر از قبل می‌شود، یعنی باید شفافیت و نظارت دوچندان شود، وگرنه امکان بروز فساد بالاست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم قانون اصلاح معادن به بهترین شکل تصویب و اجرا شود. اگر قانون اصلاح معادن، شفاف و به روز باشد، دیگر گروه‌های خاص نمی‌توانند در برهه‌های زمانی خاص به نفع خود از آن بهره بگیرند. قانون باید طوری نوشته شود که صرفاً خود قانون بدون تفسیرهای مختلف، اجرا شود، یعنی سیاسیون نتوانند در آن خللی به وجود بیاورند.