واگذاری معادن در بورس سخت؛ اما شدنی است
واگذاری معادن در بورس سخت؛ اما شدنی است

احسان بیگی،کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار کانی مگ، گفت: واگذاری معادن در بورس، نیاز به آماده‌سازی زیرساخت‌ها دارد. درست است که مردم در بازار سرمایه فعالیت گسترده‌ای دارند؛ اما باید تمامی شرایط برای بورسی شدن معادن فراهم شود. وی افزود: در چند سال اخیر سرمایه‌های خرد هم به بازار سرمایه وارد شده‌اند. بیشتر […]

احسان بیگی،کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار کانی مگ، گفت: واگذاری معادن در بورس، نیاز به آماده‌سازی زیرساخت‌ها دارد. درست است که مردم در بازار سرمایه فعالیت گسترده‌ای دارند؛ اما باید تمامی شرایط برای بورسی شدن معادن فراهم شود.

وی افزود: در چند سال اخیر سرمایه‌های خرد هم به بازار سرمایه وارد شده‌اند. بیشتر این سهام‌داران با سرمایه‌ای اندک و تجربه‌ای بسیار کم در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند. باتوجه به نبود هیچ تجربه‌ای در رابطه با معادن، سهام‌داران دچار یک سردرگمی می‌شوند.

امکان استقبال سهام‌داران از معادن در بورس وجود دارد

وی ادامه داد: باتوجه به تجربه و شناخت اندک مردم نسبت به معادن شاید نتوانند در مزایده شرکت کنند. با این حال اگر واگذاری معادن در بورس با شفافیت تمام و ارایه صورت‌های مالی دقیق و شفاف انجام شود، امکان استقبال از این موضوع وجود دارد.

بیگی با اشاره به اینکه همزمان با واگذاری معادن در بورس هر کس به سهم خود و میزان پولی که دارد می‌تواند در خرید معادن سهیم شود، اظهار داشت: گفته می‌شود برای مزایده، معادن دولتی در نظر گرفته شده‌اند. واگذاری معادن دولتی می‌تواند زمینه فعالیت گسترده بخش خصوصی را فراهم کند.

حل مشکل حقوق دولتی معادن با واگذاری در بورس

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: طبق قانون، ۶۵ درصد از حقوق دولتی را باید برای توسعه معادن هزینه کنند، همچنین ۱۲ درصد را باید به منابع طبیعی اختصاص دهند، زیرا باید احیا و بازسازی معادنی که ذخیره‌هایشان تمام می‌شود را انجام بدهند ولی این کار صورت نمی‌گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه ۱۵ درصد از حقوق دولتی را باید برای آبادانی مناطقی که معادن در آنجا قرار دارد و مردم زندگی می‌کنند هزینه کنند که این کار نیز انجام نمی‌شود، عنوان کرد: با واگذاری معادن در بورس بخشی از مشکلات مربوط به حقوق دولتی نیز برطرف می‌شود.

واگذاری صنایع دولتی در بورس زمینه ساز رشد اقتصادی در کشور است

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه، واگذاری صنایع دولتی در بورس زمینه ساز رشد اقتصادی در کشور است، گفت: خصوصی‌سازی معادن در ایران طی چند دهه گذشته به صور مختلف اتفاق افتاده است مثل رد دیون دولت، واگذاری به مکتشف معدن، واگذاری به صورت مزایده و نهایتا امروزه بحث ارائه آن در بورس مطرح شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: واگذاری معادن در بورس، می‌تواند زمینه رشد این صنعت را فراهم کند. درست است که شرایط چندان برای واگذاری‌ها فراهم نیست؛ اما باید زمینه حضور این اتفاق مهیا شود. طبق بند ط تبصره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۱، وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است نسبت به واگذاری مجوزها و معادن از طریق بازار سرمایه اقدام کند. بازار سرمایه شفاف و قابل اتکاء است.

جدیدترین اخبار معدن و صنایع معدنی را اینجا بخوانید.