روند واگذاری معدن خواف با حکم قضایی متوقف‌شده است
روند واگذاری معدن خواف با حکم قضایی متوقف‌شده است
معاون معادن و فرآوری معدن وزارت صمت در خصوص آخرین وضعیت معدن خواف اعلام کرد: روند واگذاری معدن خواف با حکم قضایی متوقف‌شده است، بر اساس قانون تا زمانی که معدن در اختیار وزارت صمت قرار نگیرد، نمی‌توان مقدمات برگزاری مزایده را انجام داد و بهره‌بردار جدیدی را وارد آن معدن کرد.

به گزارش کانی مگ، به نقل از شاتا، رضا محتشمی‌پور افزود: برای واگذاری، معدن باید تحویل و تجهیزات آن احصا شده و با انجام مزایده به شخص جدید واگذار شود که مجموعه این اقدامات برای واگذاری معدن خواف در حال انجام‌ بوده، اما با حکم قضایی، متوقف‌شده است.

ضرورت اتصال شرکت‌های معدنی کوچک به سیستم‌های مالی

وی همچنین با تأکید بر اینکه باید شرکت‌های معدنی کوچک را به سمت شفافیت و اتصال به سیستم‌های مالی سوق دهیم، تصریح کرد: از سوی دیگر باید امکان محاسبه و دریافت حقوق دولتی را در سامانه کاداستر ارتقا بخشیم.

معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صمت در خصوص سامانه اطلاعات معادن کشور ( کاداستر) نیز بیان کرد: در سازمان نظام‌مهندسی برای هوشمند سازی دریافت حقوق دولتی اقداماتی انجام شده اما تا سیستمی شدن راه زیادی هست.

دریافت و محاسبه حقوق دولتی تنها باید در سامانه کاداستر انجام شود

محتشمی‌پور ادامه داد: در دستورالعمل ابلاغی به استان‌ها برای دریافت حقوق دولتی، اعلام‌شده است که امسال دریافت و محاسبه حقوق دولتی تنها باید در سامانه کاداستر انجام شود و موضوع هوشمند سازی به‌تدریج ارتقا داده خواهد شد.

ابهام اطلاعات مالی از چالش‌های حوزه معدن است

وی همچنین ابهام اطلاعات مالی را از چالش‌های حوزه معدن برشمرد و گفت: البته عمده شرکت‌های بزرگ چون بورسی هستند شامل این موضوع نمی‌شوند، اما تعداد معادن زیاد است و بیش از شش هزار معدن فعال وجود دارد که بخش عمده‌ای از آنها خصوصا شرکت‌های کوچک به سیستم‌های مالی پیوسته نیستند.