بررسی عملکرد طرح احیای معادن کوچک مقیاس در سال گذشته
بررسی عملکرد طرح احیای معادن کوچک مقیاس در سال گذشته
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ضمن تاکید بر اولویت‌بندی فعال‌سازی معادن کوچک بر اساس اجرای پروژه‌های زیرساخت، اعلام کرد که تاکنون ۱۷۹ پروژه زیرساختی در ۹۲۴ معدن تعریف شده است که از این میزان ۴۲۱ معدن در طرح احیاء معادن کوچک قرار دارند.

به گزارش کانی مگ، وجیه‌الله جعفری در نشست بررسی عملکرد سال گذشته و تشریح برنامه‌های سال ۱۴۰۱ طرح احیا، فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، ضمن تاکید بر اینکه بایستی طرح‌هایی در اولویت قرار گیرند که با اقداماتی، بخش عظیمی از معدن فعال و احیا شوند، اظهار کرد: به تناسب طرح‌های زیربنایی انجام شده ضروری است تا اثربخشی آن‌ها بر فعال‌سازی معادن اندازه‌گیری شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: طی سال گذشته ۴۵۳ معدن در طرح احیاء و فعالسازی معادن متوسط و کوچک مقیاس فعال شدند که اشتغال‌زایی ۳۵۰۰ نفر را به همراه داشت. این در حالی است که از ابتدای طرح تاکنون ۸۵۲ معدن احیاء شده و تعداد ۱۳ هزار و ۸۰۰ شغل ایجاد شده است که این امر منجر به رشد تولید ۳۳ میلیون تنی استخراج خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به پایش کامل اطلاعات معادن راکد و نیمه تعطیل سراسر کشور و شناسایی ۸۵۰ معدن جهت احیاء و فعالسازی در سال جاری، ارائه ۳۰ بسته پیشنهادی سرمایه‌گذاری در ۱۹ استان در دستور کار قرار دارد. همزمان نیز با سیر تکمیل و اطمینان از صحت اطلاعات، بایستی بسته‌های فعال‌سازی را تدوین و هر ماه حداقل یک بسته را برای جذب سرمایه‌گذار به فراخوان گذاشت. همچنین تقویت رابطه بین سازمان صمت استان‌ها و طرح احیاء به منظور کسب اطلاعات دقیق‌تر و نظارت بر فعال‌سازی معادن نیز ضروری است.

به گفته امیر طاهر زاده-مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران- بالغ بر ۲۰ معدن در بندر خمیر استان هرمزگان از اجرای پروژه‌های زیرساختی منتفع و فعال شده‌اند.

همچنین طبق آمار ارائه شده از سوی ایمیدرو، تاکنون ۱۷۹ پروژه زیرساختی در ۹۲۴ معدن تعریف شده است که از این میزان ۴۲۱ معدن در طرح احیاء معادن کوچک قرار دارند.

لازم به یادآوری است که ابتدای سال گذشته، رئیس هیات عامل ایمیدرو که به تازگی مسئولیت طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس را با حکم وزیر صمت وقت بر عهده گرفته بود، اعلام کرده بود: از ابتدای طرح ۴۷۰ معدن احیا و فعال‌سازی شده و احیای ۲۰۰ معدن دیگر در سال ۱۴۰۰ در برنامه قرار گرفته است.

در این راستا، جعفری خاطرنشان کرده بود: بسته‌ها به صورت هدفمند تهیه شده و در آن فرآیند واگذاری و همچنین جایگاه مجموعه‌های حمایتی همچون صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی مشخص شده است.