مقوله هوشمندسازی معادن منجر به ارزش افزوده فراوانی در این صنعت می‌شود
مقوله هوشمندسازی معادن منجر به ارزش افزوده فراوانی در این صنعت می‌شود
رویداد ریورس‌پیچ صنعت معدن در اولین روز نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ به‌همت شتابدهنده کانی بوم و به‌منظور بررسی هرچه بیشتر نیازهای فناورانه صنعت معدن و ارائه راهکاری متناسب از سوی فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه برگزار شد.

به گزارش کانی مگ،در زمان برگزاری این رویداد ضمن بیان نیازها و چالش‌های حوزه معدن و توانمندی‌های شرکت‌های فناور، تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت صنایع پیشرفته رضوی به عنوان نماینده آستان قدس رضوی و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران امضا شد.

مجتبی بهنام تقدسی، مدیر عامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی اساس این تفاهم‌نامه را ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه فناوری‌های معدن و مواد پیشرفته خواند و بیان کرد: یکی از چالش‌های اساسی درخصوص ورود فناوری به صنعت معدن و به ویژه مواد پیشرفته، عدم وجود صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر قوی است؛ لذا ایجاد یک سوپر VC تخصصی در حوزه معدن ضرورت دارد.

وی با اشاره به اینکه سوپر VC ، صندوق‌هایی با حداقل ۱۰۰۰ میلیارد تومان و متمرکز بر روی موضوعی مشخص هستند، اظهار کرد: تشکیل یک سوپر VC با حضور دست‌اندرکاران و بزرگان حوزه معدن و دانش‌بنیانی، تحول عظیمی را در این صنعت به دنبال دارد.

بهنام اولویت‌های اصلی آستان قدس رضوی را دو حوزه اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی و معدن و مواد پیشرفته دانست و تبیین کرد: یکی از موارد مهم و جدی در حوزه معدن، مقوله هوشمندسازی است که بسیار ارزشمند بوده و ارزش‌افزوده فراوانی را ایجاد می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: تشکیل صندوق مذکور، ارتباط بسیار خوبی را بین فناوران و صنعت معدن ایجاد کرده و یک چالش اساسی که عدم اعتماد صنایع معدنی بزرگ به فناوران است را مرتفع می‌کند. متاسفانه در خیلی از موارد، صنایع بزرگ به فناوران اعتماد نمی‌کنند، از طرفی فناوران جوان ما برای تبدیل ایده‌های خود به محصول و جلب اعتماد صنایع بزرگ به سرمایه نیاز دارند. در این بین، یک سرمایه‌گذار خطرپذیر مثل آستان قدس رضوی می‌تواند به عنوان کاتالیزور و تسهیل‌گر، با قرار دادن سرمایه در اختیار فناوران و ایجاد تضامین کافی برای صنعت‌گران و انجام رایزنی‌های لازم در راستای ایجاد بازار مناسب برای فناوران عمل کند.

مدیر عامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی با اشاره به نقش مهم سرمایه‌گذاران خطرپذیر در شکوفایی، تحقق فناوری در صنایع مختلف و تجاری‌سازی، گفت: امروز این اتفاق در حوزه معدن رخ داد، امیدواریم که به زودی در حوزه اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی نیز شاهد چنین رویدادی باشیم.