باید حق و حقوق همه طرف‌ها در قانون معادن لحاظ شود
باید حق و حقوق همه طرف‌ها در قانون معادن لحاظ شود
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، معتقد است که در روند اصلاح و به‌روزرسانی قانون معادن باید به موارد تازه‌ای برخورد می‌شود که این موضوع کار را سخت و پیچیده کرده است.

مصطفی رضاحسینی‌قطب‌آبادی، نماینده شهر بابک در مجلس یازدهم در خصوص بررسی قانون اصلاح معادن در کمیسیون صنایع و معادن به کانی مگ، گفت: بحث اصلاح قانون معادن از سال‌ها پیش و در مجالس گذشته مطرح بوده است. حال در کمیسیون صنایع و معادن در حال بررسی جزییات این طرح هستیم، اما چون کار سخت و پیچیده است با طولانی شدن زمان توام شده است.

وی افزود: ما مرتب، با موضوعات جدیدی در حوزه معدن روبرو هستیم که وظیفه داریم همه این مسائل را بررسی کنیم تا قانون اصلاح معادن، قانونی کامل و جامع باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: زمانی، خیلی از معادن خریداری نداشت و به عبارت ساده‌تر، معدن در بورس نبود. از طرفی، عده‌ای آمدند و معدن را ثبت و سپس رها کردند و عملاً شاهد پیشرفتی نبودیم. حدود ۱۰ سالی است که با پررنگ‌شدن نقش معادن در درآمدزایی و اشتغال، این حوزه، از شان و منزلتی به مراتب بیشتر برخوردار شده است، مخصوصاً که در ایران با ادامه تحریم‌ها بنا شد درآمدهای معدنی را به مرور، جایگزین درآمدهای نفتی کنیم.

رضاحسینی‌قطب‌آبادی اظهار داشت: حوزه معدن با چالش‌های فراوانی روبروست که ضرورت دارد که حق و حقوق همه طرف‌ها در آن دیده شود. گزارشات فراوانی به دست ما می‌رسد از اختلافاتی که بین مردم مناطق معدنی با معدن‌داران شکل می‌گیرد و به نوعی کار عقب می‌افتد.

وی در ادامه افز.د:یعنی به واسطه به خطر افتادن مسائل زیست محیطی، مردم مناطق معدنی، زندگی روزمره‌شان با مشکل مواجه شده و از این‌رو، معدن‌داران را مقصر می‌دانند. به طور مثال، آن‌هایی که دام خود را برای چرا به مراتع می‌فرستند، دچار بحران شدند.

وی ادامه داد: این مسائل به طور جدی، دغدغه ما هم هست و از طرفی، گلایه‌های سرمایه‌گذاران معدنی در بخش‌های عوارض، ارزش افزوده، خام فروشی، صادرات مواد اولیه و… هم موضوعاتی که با دقت رصد کرده‌ایم و تمام تلاش‌مان این است که در اصلاح قانون معادن، برای همه این دغدغه‌ها راهی اندیشیده شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه بیان کرد: بنده، هم عضو شورای عالی معادن استان کرمان هستم و هم ناظر از سوی مجلس شورای اسلامی. از این‌رو، مشکلات را می‌شناسم و می‌دانم که موفقیت در این عرصه چقدر برای کشور مهم است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: رهبر انقلاب هم به نقش معادن اشاره کردند و یکی از راه‌های وابسته نبودن بودجه سالیانه کشور به نفت، بابرنامه عمل کردن در حوزه معدن محقق می‌شود. امیدوارم قانون اصلاح معادن در سال جاری، تمام و کمال تصویب و به اجرا برسد تا اقتصاد کشور هم شرایط بهتری به خود بگیرد.