باید جلوی خروج سنگ خام از استان همدان گرفته شود
باید جلوی خروج سنگ خام از استان همدان گرفته شود
معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت: برای ۳۰۲ معدن در این استان پروانه بهره‌برداری با ۲۱ میلیون تن برداشت صادر شده است.

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، محمد احمدی با تأکید بر اینکه باید به سمت فرآوری در داخل استان و عدم خروج سنگ خام از استان برویم، افزود: همدان بر روی زون سنندج-سیرجان قرار گرفته که مرکز سنگ‌های معادن یا ساختمانی و یا کانی‌های صنعتی است.

وی با بیان اینکه به علت نداشتن بازار مصرف از ۲۱ میلیون تن برداشت تنها ۱۴.۵ میلیون تن ماده معدنی در استان استخراج می‌شود، اضافه کرد: باید استحصال و فرآوری مواد معدنی را به سقف نزدیک کنیم، از طرفی تنها دو معدن آندولوزیت در کشور وجود دارد که خلوص معدن همدان بهتر است.

احمدی با اشاره به اینکه افزایش هزینه سوخت و حمل‌ونقل باعث شده فرآوری در خارج از استان به صرفه نباشد، تصریح کرد: علاوه بر این فرآوری در داخل استان به اقتصاد همدانی‌ها کمک می‌کند.

معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان در پایان بر لزوم معرفی معادن به نحو احسن تأکید کرد و گفت: در تحریم‌ها همه بخش‌ها به جز معدن که به خارج کشور وابسته نیست، آسیب‌پذیر هستند.