چوب سیاسی کاری بر سر معدن آلبلاغ
چوب سیاسی کاری بر سر معدن آلبلاغ
معدن سرب و روی آلبلاغ در پارک ملی ساریگل شهرستان اسفراین واقع شده است که طی چند سال گذشته به لحاظ داشتن ماده معدنی سرب و روی بر سر زبان ها افتاد.

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایسنا، از آنجاییکه این معدن فاقد گواهی بهره برداری بود و از سوی دیگر اکتشاف خاصی نیز بر روی آن صورت نگرفته بود بسیاری از سودجویان اقدام به برداشت غیرمجاز آن کردند که کار به جایی رسید که تعدادی از خارج استان وارد منطقه شده و سنگ های معدنی که به صورت دستی استخراج و با چهارپایان منتقل می شد را خریداری می کردند و از استان خارج می کردند.

بر اثر حضور و برداشت های غیرمجاز سوء استفاده کنندگان چندین مرتبه حفره های ایجاد شده ریزش کرد و حتی بر اثر ریزش آن دست کم ۷ نفر جان خود را از دست دادند که بالاخره سبب شد تا مسئولان پای کار بیایند تا موضوع را حل فصل کنند.

پایان عملیات اکتشافی ایمیدرو

رئیس نظام مهندسی معدن خراسان شمالی گفت: در تاریخ چهارم دی ماه سال گذشته (۱۴۰۰) عملیات اکتشافی در معدن آلبلاغ توسط ایمیدرو به پایان رسید.

مهدی سجادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه ذخیره معدنی مشخص شده برای این معدن ۵۰۰ هزار تن سرب و روی است، اظهار کرد: در آذر ماه سال گذشته سامانه کاداستر گواهی کشف این معدن را به نام سازمان توسعه و نوسازی ایمیدرو صادر کرد.

وی افزود: قبل از صدور گواهی کشف برای این معدن، فشارهای خیلی زیادی حاکم بود تا گواهی کشف صادر شود، گواهی کشف برای این معدن صادر شد ولی حدود ۷ ماهی از زمان صدور آن می گذرد اما هنوز این گواهی در استان امضاء نشده و در این امر تعدادی از مسئولان استانی و شهرستانی اسفراین دخیل هستند و به نظر می رسد معدن درگیر مسائل سیاسی شده است.

سجادی با تاکید بر اینکه به علت عدم امضاء گواهی اکتشاف از سوی سازمان مربوطه در استان، وضعیت این معدن در بلاتکلیفی قرار دارد، ادامه داد: اگر قرار بر این است تا ایمیدرو کار را در دست بگیرد، کار به آن واگذار شود اما اگر قرار بر این است به مردم منطقه واگذار شود باید هرچه سریع تر تعیین تکلیف شود.

وی با تاکید بر اینکه باید هرچه سریع تر وضعیت این معدن تعیین تکلیف شود، تصریح کرد: ایمیدرو اعلام می کند تا زمانیکه گواهی اکتشاف نداشته باشد نمی تواند پیمانکار برای ایجاد زیرساخت ها در این معدن بگیرد و یا اینکه عملیات استخراج آن را انجام دهد.

رئیس نظام مهندسی معدن خراسان شمالی با اشاره به اینکه سنگ های سرب و روی موجود در این معدن با عیار ۳۰ درصد است، گفت: در حال حاضر هر تن از سنگ بیش از ۱۲ میلیون تومان ارزش دارد که با ذخیره موجود اگر در محل معدن آلبلاغ کارخانه ای با سرمایه خیلی زیاد هم ساخته شود، ارزش اقتصادی دارد.

وی افزود: در این معدن عملیات اکتشاف انجام شده مقدماتی بوده و اگر اکتشاف عمقی صورت گیرد ذخیره آن شاید به ۲ تا ۳ میلیون تن هم برسد.

سجادی ادامه داد: یکی از مباحثی کنونی این است که گواهی به نام مردم منطقه ثبت شود و در همین راستا یک شرکت تعاونی با ۲۰ هزار نفر عضو راه اندازی شده که سرمایه ای حدود ۲ میلیارد تومان جمع آوری شده است.

حاجی بگلو: گواهی کشف صادر شد اما ابلاغ نه!

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا از صدور گواهی کشف برای معدن آلبلاغ خبر داد.

حسین حاجی بگلو با اشاره به اینکه از سال گذشته فعالیت ایمیدرو در معدن آلبلاغ آغاز شد، اظهار کرد: فعالیت مقدماتی ایمیدرو در این معدن که پی جویی و اکتشاف بود انجام شده و به پایان رسیده است.

وی گفت: بعد از اعطای داده ها در مرحله مقدماتی از سوی ایمیدرو، گواهی کشف صادر شده اما هنوز ابلاغ آن صورت نگرفته است.

حاجی بگلو افزود: ایمیدرو باید مرحله تکمیلی اکتشاف را نیز انجام دهد که این امر منوط به ابلاغ گواهی اکتشاف است.

وی ادامه داد: استان خراسان شمالی به دنبال آن است تا مرحله تکمیلی که شامل استخراج و فرآوری مواد معدنی است توسط مردم استان صورت گیرد تا آن ها نیز از فواید این معدن بهره مند شوند.

این مقام مسئول تصریح کرد: به دنبال ایجاد فضایی هستیم که استخراج و فرآوری این معدن به بومیان منطقه واگذار شود.

وی بیان کرد: درخواست به وزارتخانه مربوطه ارسال شده و منتظر پاسخ از سوی وزارت خانه هستیم که هنوز پاسخی به استان داده نشده است.

به گزارش ایسنا، بعد از سفر رئیس جمهور پیشین به خراسان شمالی قرار بر این شد تا ایمیدرو در منطقه حضور یابد و مراحل مقدماتی و تکمیلی پی جویی و اکتشاف را انجام دهد که ایمیدرو نیز با تاخیر چندین ماه و با پیگیری های خیلی زیاد در منطقه حضور پیدا کرد.

مرحله مقدماتی پی جویی و اکتشاف توسط ایمیدرو در این معدن انجام شده است اما ابلاغ پروانه اکتشاف آن در دوراهی پیمانکار بومی و غیر بومی قرار دارد.