بها به معادن یعنی بها به تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین
بها به معادن یعنی بها به تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین
نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس معتقد است برای تحقق اهداف تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین باید سهم معادن و توجه به این معادن را دراقتصاد کشور توسعه دهیم.

قاسم ساعدی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار کانی مگ، در رابطه با نقش معادن کشور در توسعه اقتصادی گفت: ایران یک کشور با ظرفیت بالا است. از طرفی، حدود هشت درصد منابع دنیا در سرزمین ما است و از سوی دیگر، نیروی انسانی جوان برای پیشبرد اهدف‌مان در اختیار داریم.

وی افزود: در حالی حدود هشت منابع جهان در ایران قرار گرفته است که تنها یک درصد جمعیت دنیا در کشورمان حضور دارند، یعنی میزان منابع، نسبت به جمعیت خیلی بالاتر است و این یعنی اگر از فرصت‌ها درست استفاده کنیم، می‌توانیم یک کشور پول‌داری باشیم که مردم ما در رفاه نسبی به سر ببرند؛ اتفاقی که تاکنون نیفتاده است.

نماینده مردم دشت‌آزادگان و هویزه در مجلس یازدهم تصریح کرد: یکی از ظرفیت‌های بالای ایران در حوزه «معادن» است. حدود هفت درصد ذخایر معدنی جهان در ایران جای گرفته است. موادی که هر کدام آن‌ها می‌تواند یک صنعت را نجات دهد. امروز، دنیا به مواد اولیه معدنی ایران، نیاز مبرم دارد، اما برخی رویکردها باعث شده در این مسیر، موفق عمل نکنیم.

ساعدی اظهار داشت: اول از همه باید قبول کنیم که برای رسیدن به موفقیت، نیاز به خردجمعی، همدلی در اجرای تصمیم و سخت کار کردن است. هیچ دستاوردی با کم‌کاری، دورکاری و عدم‌نظارت شکل نمی‌گیرد. متاسفانه برخی روال‌ها مثل خام‌فروشی در حوزه معدن که کاری ساده و کم‌دردسر بود، باعث شد، پیشرفت توام با تحول اقتصادی در مملکت رقم نخورد. ضمن اینکه باید توجه داشت که سود اصلی در حوزه معادن در گرو تکمیل زنجیره ارزش است.

وی یادآور شد: دهه‌هاست ایران نفت می‌فروشد و پول می‌گیرد و بودجه را با اتکا به آن می‌بندد تا کشور اداره شود. برای تغییر این مسیر، اراده و وحدت ملی نیاز است. اصلاح ساختار اقتصادی مدنظر رهبر انقلاب هم، بیان‌گر این موضوع است. وقتی بخواهیم مسیر دیگری را آغاز کنیم، احتمالاً صدای خیلی‌هایی که از بستر کنونی، منفعت می‌بردند، درمی‌آید، اما چاره‌ای نیست و باید با اقتدار این افراد را به حاشیه کشاند تا اقتصاد کشور و به تبع آن معیشت مردم، بهبود پیدا کند.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه بیان کرد: در این سال‌ها که فروش نفت به واسطه تحریم‌ها با چالش روبرو شده است، باید بیش از پیش به حوزه معادن بها دهیم. متاسفانه، دهه‌هاست که حوزه معدن مغفول مانده است، زیرا هم تغییر مسیر سخت است و هم برآمدن از پسِ افرادی که سوءاستفاده‌گر هستند و از این بستر بهره بردند، مشکل است.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در پایان خاطرنشان کرد: حوزه معدن جزو پتانسیل‌هایی است که اگر با نگاه ویژه حاکمان توام شود، می‌تواند هر سه کلمه شعار سال یعنی «تولید، دانش‌بینان و اشتغال‌آفرین» را محقق کند.

جدیدترین اخبار معدن و صنایع معدنی را اینجا بخوانید.