کمبود برق جان فولاد ایران را می گیرد
کمبود برق جان فولاد ایران را می گیرد
بخشنامه‌های شرکت‌های برق منطقه‌ای به تولیدکنندگان فولاد بیانگر این است که تمام کارخانجات فولاد به ویژه در بخش خصوصی حدود ۳ ماه باید تعطیل شوند.

به گزارش کانی مگ،انجمن تولید کنندگان فولاد ایران طی نامه ای به وزارت صمت، ضمن اینکه اعتراض به این بخشنامه اصلاح فوری آن را خواستار شد.فعالان صنعت معتقدند که در صورت عدم اصلاح محدودیت‌های تأمین برق کارخانجات، بازار با کمبود فولاد و سیمان مواجه شده و ممکن است ضمن تشکیل بازار سیاه قیمت‌ها به شدت گران شود.
با گرم شدن هوا و افزایش مصرف برق کشور، اعمال محدودیت در برق صنایع آغاز شد. گرچه وزارت نیرو بار‌ها تأکید کرد که امسال صنایع روز‌های متفاوت‌تری را از لحاظ برق‌رسانی تجربه کنند، اما قبل از اینکه تابستان ۱۴۰۱ فرا برسد، خاموشی به سراغ صنایع آمد. صنعت فولاد و سیمان از نخستین صنایعی هستند که با قطعی برق مواجه شده‌اند. در روز‌های گذشته بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و سیدرسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در نامه‌ای به وزیر صمت خواستار اصلاح فوری محدودیت‌های تأمین برق کارخانجات فولادی شد.

صنایع بزرگ در راس زنجیره تولید قرار دارند

بهرام سبحانی رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در گفتگو با کانی مگ ‌با تاکید بر اینکه هماهنگی های لازم برای مدیریت مصرف برق میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو انجام شده بود گفت: صنایع بزرگ در راس زنجیره‌های تولید قرار دارند و طبیعتا باید آثار مدیریت مصرف برق در این بخش به حداقل باشد.
وی با بیان اینکه توافق وزارت صمت و وزارت نیرو باید باعث محدودیت کمتر و برنامه ریزی شده نسبت به سال گذشته باشد، گفت: قرار بر این بود که بر طبق زنجیره و خطوط تولید هر شرکت محدودیت متناسب اعمال شود تا آثار منفی کمتری بر روی تولید کشور پدید آورد.
سبحانی در ادامه با تاکید بر لزوم هماهنگی میان کار کارشناسی انجمن و وزارت صمت در مورد محدودیت های مصرف برق در فصول گرم سال گفت: باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که با هماهنگی جامع، آثار منفی ناشی مدیریت مصرف برق به حداقل می‌رسد.
وی افزود: محدودیت تامین برق در کشور یک واقعیت است. مهم این است که با یک هماهنگی جامع زمینه به حداقل رساندن آثار ناشی از ناترازی تولید و مصرف برق به وجود بیاید و این کار انجام شود.
سبحانی در پایان گفت : تا کنون هماهنگی وزارت نیرو با بخش خصوصی صنعت فولاد کشور مناسب بوده است و بخش خصوصی فولاد از این نحوه تعامل وزارت نیرو استقبال می‌کند و امیدواریم با اصلاح محدودیت های اعمال شده، مدیریت بهتری در این بخش رخ دهد.

 

عقب ماندگی فولاد ایران از برنامه‌های سال۱۴۰۰

همچنین سید رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران درباره این مسئله گفت: در سال ۱۴۰۰، فولاد ایران حدود ۶ میلیون تن از برنامه هدف گذاری شده خود عقب افتاد که این امر موجب تحمیل زیان حدود ۴ میلیارد دلاری به اقتصاد این صنعت گردید و عمده دلیل آن، محدودیت‌های انرژی در صنعت فولاد بود. با توجه به اینکه عمده بار خاموشی‌های سال گذشته را فولادسازان به دوش کشیدند، در سال‌جاری انتظار می‌رفت با اتخاذ تدابیر کارشناسی، محدودیت تأمین برق در کشور بین همه صنایع توزیع گردد و کارخانجات فولادی کشور متحمل خسارات کمتری گردند لیکن بخشنامه‌های صادره از طرف شرکت‌های برق منطقه‌ای به هر یک از تولیدکنندگان فولاد کشور، متأسفانه خلاف این انتظار را روایت می‌کند به گونه‌ای که تقریباً تمام کارخانجات تولیدکننده فولاد به ویژه در بخش خصوصی حدود ۳ ماه تعطیل خواهند شد.
وی با گله از وزیر صمت می‌افزاید: در پیگیری‌های انجام شده نیز اعلام شده این محدودیت‌ها با توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت اعمال گردیده است که اگر چنین باشد جای تعجب و تأسف فراوان دارد! جای سؤال اساسی است که چرا دیماند خریداری شده هر یک از کارخانجات تولیدی مبنا قرار نگرفته و میزان مصرف آن هم در شرایط رکود بازار در اسفند ۱۴۰۰ مبنای اعمال محدودیت قرار گرفته است؟
سلطانی تأکید می‌کند: کاهش تولید فولاد موجب افزایش قیمت محصولات پایین دستی نظیر لوازم خانگی، لوله و پروفیل، ساختمان و حتی خودرو می‌گردد؛ لذا با عنایت به لزوم تنظیم بازار داخلی و در عین حال توسعه صادرات فولاد کشور در شرایط تحریمی و نیاز ارزی کشور، تقاضا داریم ترتیبی اتخاذ شود که نسبت به اصلاح فوری محدودیت‌های اعمالی فوق اقدام گردد.