۱۹۶ محدوده معدنی خراسان رضوی به بخش خصوصی واگذار شد
۱۹۶ محدوده معدنی خراسان رضوی به بخش خصوصی واگذار شد
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در مزایده ای که هفته گذشته در محل سازمان برای تعیین تکلیف معادن غیرفعال برگزار شد ۱۹۶ محدوده معدنی استان به بخش خصوصی واگذار شد.

به گزارش کانی مگ، به نقل از ایرنا، امیر رضا رجبی افزود: مزایده معادن استان براساس تصمیم دولت و بخشنامه های وزارت متبوع مبنی بر فعال سازی معادن غیرفعال انجام گرفت که ۱۹۶ محدوده معدنی واگذار شده شامل ۷۹ محدوده دارای پروانه بهره برداری،  ۷۵ محدوده دارای گواهی کشف، ۱۱۹ محدوده دارای پروانه اکتشاف، ۱۶ محدوده درخواست اکتشاف و یک محل ذخیره ماده معدنی بود که طی مراحل قانونی به متقاضیان واجد شرایط واگذار شد.

وی با اشاره به تدوین برنامه چهار ساله برای بخش های کاری این نهاد ادامه داد: در این راستا وضعیت فعلی‌مان در حوزه های صنعت، معدن و تجارت شناسایی شده و تکلیف این بخش ها برای توسعه و حل مشکلات تا چهار سال آینده مشخص شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: احیا و اقتصادی کردن واحدهای صنعتی و معدنی راکد یکی از برنامه های این سازمان است و در این راستا از آنجا که بهره برداران معدنی سرمایه گذاران بخش خصوصی هستند می توان از واحد راکدی که پروانه بهره برداری آن به پایان رسیده، طبق ماده ۲۰ قانون معادن از بهره بردار آن سلب صلاحیت کرد که پیگیر تحقق این مهم هستیم.

رجبی افزود: پیش از برگزاری این مزایده، ۴۸۳ معدن به دلیل عدم صلاحیت فنی و مالی بهره‌بردار و کمبود ماشین آلات معدنی به صورت غیرفعال و راکد درآمده‌اند و حداکثر تلاش این سازمان فعال‌سازی این معادن از طریق اعطای تسهیلات به بهره‌برداران و معرفی آنان برای واردات ماشین‌آلات دسته دوم برای شروع کار است.

وی ادامه داد: ۴۶ نوع ماده معدنی در خراسان رضوی وجود دارد که عمده مواد شناخته شده در کشور را شامل می‌شود و این مواد شامل کانی های فلزی مانند سنگ آهن، منگنز، طلا، کرومیت و مس و مواد غیرفلزی شامل خاک صنعتی، سلیس، کائولن، زغال سنگ، مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزیینی است.

او تاکید کرد: معادن خراسان رضوی ۲.۹ درصد از کل گستره استان را تشکیل می‌دهند که شاخص ترین معادن استان، سنگ آهن خواف است که جزء ۱۰ معدن بزرگ سنگ آهن دنیا و بزرگترین معدن سنگ آهن ایران است.